Edvin Anger slog tillbaka

av Johan Trygg • 09.03.2022
Efter ett tufft JVM slog Edvin Anger tillbaka med en överlägsen seger på 20 kilometer klassiskt vid JSM i Åsarna på onsdagen.
Efter ett tufft JVM slog Edvin Anger tillbaka med en överlägsen seger på 20 kilometer klassiskt vid JSM i Åsarna på onsdagen.

Sveriges stora juniorstjärna på herrsidan Edvin Anger tävlandes för Åsarna IK fick inte ut sin fulla potential under JVM på Lygna i Norge för en dryg vecka sedan. Han blev snabbt avhängd i tremilsloppet där han slutade på en tjugonde plats. Vändningen kom inte på 10 kilometer där han bara blev fjärde svensk när han gick i mål på en 31:a plats och när paraddisciplinen sprint stod på programmet såg allt bra ut innan han i en strulig final föll i ett bra läge och således hamnade på sjätte plats.

För en åkare som dominerat den svenska juniorscenen hela säsongen och visat högsta klass mot starka seniorer blev årets höjdpunkt verkligen inte det.

När Edvin Anger stod på startlinjen igen var det i dag dags för Junior-SM som i år arrangeras av Hedemorasonens klubb Åsarna IK. Efter säsongen han haft ställer sig Anger på start som favorit på samtliga distanser där han tävlar. Ett frågetecken fanns dock för formen främst på de längre distanserna efter JVM.

I dagens inledande lopp över 20 km i klassisk still visade Anger att formen fortsatt finns där. Han satte upp ett mördande tempo från start och hade redan efter drygt tre kilometer dragit ifrån alla utom en av konkurrenterna. Vid sex kilometer hade även Gabriel Söderqvist som skulle sluta på en fin andra plats tvingats släppa och där ifrån drygades ledningen bara ut. I mål var Edvin Anger femtiofyra sekunder före Söderqvist som vann en spurtstrid mot Hannes Mickelsson som slutade trea.

En fin revansch för Anger som nu med stort självförtroende kan tackla de resterande distanserna under JSM. Frågan nu är om Anger kan gå rent och ta hem alla JSM-gulden i hans sista mästerskap innan senioråldern infinner sig till nästa säsong. Tävlingarna fortsätter med sprint i klassisk stil under torsdagen för att sedan avslutas med 10 kilometer fritt på lördag och stafetter under söndagen.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    OS-mästarinnan med drömbröllop och nytt namn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • Victoria Carl hoppas att Johaug lägger av.
    1

    – Hoppas att Johaug lägger av

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • 1

    Jonna fick nya guldskidor i Frankrike

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2025
  • Jonna Sundling kommer till SM-avslutningen i Kalix.
    1

    GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

    by Langd.se
    02.04.2025

Fler artiklar

  • Astrid Öyre Slind knäckte Johaug i Skarverennet

    Therese Johaug har vunnit Skarverennet 11 gånger. Men i dagens lopp fick hon se sig besegrad av landsmanninan Astrid Öyre Slind.
    av Maja Eriksson
    26.04.2025
  • Bolshunovs barndomshem totalskadad av Ukraina

    av Kjell-Erik Kristiansen
    26.04.2025
  • Svenska juniorerna imponerade i Bysprinten

    av Maja Eriksson
    26.04.2025
  • Vårlöpning för längdskidåkare: Guld värt – om du gör det på rätt sätt

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.04.2025
  • Therese Johaug avvaktar med beslut: ”Har bett om mer tid”

    av Maja Eriksson
    25.04.2025