Elvira Öberg visade form i Blinkfestivalen

av Kjell-Erik Kristiansen • 02.08.2024
Bara VM-drottningen Julia Simon slog Elvira Öberg (bilden) i Blinkfestivalens skidskytte-tävling under fredagen. En dag full av tävlingar såg stora delar av världseliten också bland skidskyttarna som körde en supersprint.

Bara VM-drottningen Julia Simon slog Elvira Öberg (bilden) i Blinkfestivalens skidskytte-tävling under fredagen. En dag full av tävlingar såg stora delar av världseliten också bland skidskyttarna som körde en supersprint.

Bara VM-drottningen Julia Simon slog Elvira Öberg (bilden) i Blinkfestivalens skidskytte-tävling under fredagen. En dag full av tävlingar såg stora delar av världseliten också bland skidskyttarna som körde en supersprint.

Julia Simon sköt på sig tre straffrundor, det samma hade Elvira. Och efter en dryg kvarts åkning var fransyskan 10 sekunder före Sveriges hopp. Ett kvitto på att hon är på rätt väg i träningen Elvira Öberg.
Norges bästa var Karoline Knotten på tredje, men hon var klart distanserad och hade 28 sekunder upp till segrande Simon. Det räckte ändå till att slå världsstjärnor som Justine Braisaz-Bouchat och Lou Jeanmonnot från Frankrike.
Storasyster Hanna Öberg hade inte dagen på skjutvallen och fick hela 7 straffrundor. Men åkningen var ok och Hanna slutade på en 8:e plats.

I herrarnas supersprint-final blev det tredubbelt Norge med Vebjørn Sørum som segrare trots hela 5 straffrundor (som dock är väldigt korta här). Vetle Sjåstad Christiansen hade bara en straffrunda men fick ändå stryk med tre sekunder.
Trean Martin Uldal hade också fem rundoer men slog toppåkare som Emilien Jacquelin och Sturla Holm Lægreid. Ingen svensk fanns med i finalfältet.

Längdåkarna körde 10 och 15 km masstart och bland damerna var det 10 åkare med helt in i finalen. 8 av dessa spurtade om segern och Linn Sömskar fanns med. Men den suveräna världscupsegrarinnan från förra veckan nådde inte upp i spurten och blev 7:a – dock bara 1,6 sekunder efter den lite överraskande segrarinnan Mathilde Myhrvold.
Närmast segern följde Helene Marie Fossesholm och Kristin Austgulen Fosnæs med tjeckiskan Katerina Janatova precis utanför pallen.

Också herrarnas 15 km blev en gruppresa till finalen. Världscupsegraren Harald Østberg Amundsen tog spurten före österrikaren Benjamin Moser och sprintspecialisterna Erik Valnes och Federico Pellegrino.
Calle Halfvarsson höll sig väl framme och slutade 5:a i sprinten. Han var bara sekunden efter och visade att han blir att räkna med också den här säsongen.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    Förra veckan avslöjade hon att den traditionella karriären är över. Nu har Lisa Vinsa skrivit på för ett norskt topplag i Ski Classics.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Så gick det under midsommarhelgens tävlingar

    av Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026