Finska stjärnan cyklade till Italien för att se Girot

av Kjell-Erik Kristiansen • 24.05.2026
Det är tiden då skidåkare och skidskyttar lägger ut exotiska bilder från semestrar till Seychellerna, Mauritius, Kanariöarna, Thailand och andra semesterparadis. Men den finska stjärnan gjorde något helt annat: Tog cykeln till Italien för att se en etapp av Giro d’Italia!

Det är tiden då skidåkare och skidskyttar lägger ut exotiska bilder från semestrar till Seychellerna, Mauritius, Kanariöarna, Thailand och andra semesterparadis. Men den finska stjärnan gjorde något helt annat: Tog cykeln till Italien för att se en etapp av Giro d’Italia!

VM-medaljören från Trondheim 2025, Lauri Vuorinen, tog med två kompisar och drog på en annorlunda semester efter säsongen. Kanske inte semester är rätta ordet.

LAURI VUORINEN under världscupfinalen i Lake Placid. Foto: NORDIC FOCUS

Trion cyklade till Italien för att se tempoetappen i årets Giro d’Italia.

På turen upplevde dom allt möjligt av väder. Så här skriver Lauri Vuorinen på sociala medier:
”Sommaren började återigen med ett äventyr på cykel genom Europa. Målet var att ta sig till Italien och Medelhavskusten för att följa Giro d’Italias tempoetapp. Den här gången var resan inte bara en dans på rosor – under vägen fick vi bland annat uppleva +5 grader och ösregn, sex punkteringar och all möjlig annan utrustningsstrul. Resan bjöd ändå på många minnesvärda upplevelser: ett koncentrationsläger, Berlin, Luxemburg och självklart huvudmålet – Giro-etappen i Italien.”

Turen började med färja till Tyskland, därefter besök i koncentrationslägret Sachsenhausen innan man tog tåget till Beligen. Här cyklade man bland annat på vägarna som används i cykelklassikern Liége–Bastogne–Liége, eller ”La Doyenne”, som den äldsta klassikern kallas.
Från Luxembourg tog finländarna åter tåget. Den här gången till Basel innan dom cyklade en dag i Schweiz och sedan tog tåget vidare till Italien.

Här är fakta från ”semesterturen” till Lauri Vuorinen och hans kompisar:
Fakta:
1075 km och 44 timmar cykling
7757 höjdmeter
Aktiva kalorier cirka 32 100 kcal
Resan innehöll cykling i Tyskland, Belgien, Luxemburg, Frankrike, Schweiz och Italien 🇮🇹

Resrutten:
Sön 10.5 
Cykling till Nordsjö 38 km och avfärd med Finnlines-färjan från Helsingfors mot Travemünde i Tyskland (färjeresan 30 h)
Mån 11.5
 Cykling från hamnen i Travemünde till Lübeck 20 km
Tis 12.5
 Cykling Lübeck–Göddingen 151,2 km
Ons 13.5
 Cykling Göddingen–Sommerfeld 205 km
Tors 14.5
 Cykling Sommerfeld–Berlin + besök vid koncentrationslägret Sachsenhausen
Fre 15.5
 Vilodag (tågresa Berlin–Liège)
Lör 16.5
 Cykling Liège–Luxemburg 185,5 km
Sön 17.5 
Tågresa Luxemburg–Basel + cykling Basel–Bern 102,1 km
Mån 18.5
 Tågresa Bern–Fidenza + cykling Fidenza–Carrara 139,6 km
Tis 19.5 
Cykling Carrara–Pisa 60,7 km + Giro d’Italias 10:e etapp
Ons 20.5
 Cykling Pisa–Florens 108 km
Tors 21.5
 Flyg hem till Finland

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    Ryggsäcken har varit en central del av Birkebeinerrennet sedan starten 1932. Nu ändrar Birken på sin heligaste regel, för andra gången sedan starten 1932.
    av Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • Fullt krig i landslaget: Succétränare säger upp i protest

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    av Langd.se
    29.05.2026
  • Lämnar landslaget – hälsan sätter stopp

    av Langd.se
    29.05.2026
  • Historia, nutid och trender –rullskidornas utveckling och framtid

    av Langd.se
    29.05.2026