FIS skjuter upp nya VM-upplägget – skär ner på prispengarna
430 miljoner kronor har försvunnit på fyra år. Nu varnar FIS för flera drastiska åtgärder.
Vid ett styrelsemöte i Genève före helgen stod det klart att Internationella skid- och snowboardförbundets (FIS) egna kapital minskade med 47 procent mellan 2021 och 2025. Då uppgick det till 86,6 miljoner euro (motsvarande nästan 950 miljoner kronor), jämfört med 46 miljoner euro i fjol.
Det framgår av förbundets rapporter.
– FIS befinner sig nu i en kritisk situation som kräver omedelbara och kraftfulla åtgärder, säger den nyvalde FIS-presidenten Alexander Ospelt.
Han tog över som president i juni, efter att den omstridde miljardären Johan Eliasch inte blev omvald.
Se också: FIS vänder innan VM – skrotar omstridd testning
Tvingas åka fler lopp
Den ekonomiska situationen i FIS ser nu ut att drabba åkarna. Enligt nyhetsbyrån TT kommer FIS att skära ned på prispengarna i de olika grenarna. Enligt generalsekreteraren Urs Lehmann kommer åkarna nu att behöva tävla mer för att behålla samma inkomst från prispengar.
– Jag är säker på att det finns plats för fler tävlingar i kalendern, säger han.
Åkarna har redan slagit larm om antalet tävlingar. De befarar att de tvingas ställa upp även när de är sjuka eller skadade, så som världscupen är upplagd. Med ännu fler tävlingar ökar belastningen ytterligare.
Skjuter upp nästa säsongs VM
För knappt en månad sedan beslutade FIS styrelse (FIS Council) att VM ska arrangeras varje år, så som Internationella skidskytteförbundet (IBU) redan har gjort länge. Det skedde under FIS höstmöte i Schweiz i början av september.
Beslutet togs efter att FIS-styrelsen fått en preliminär förstudie presenterad, som bland annat tittade på sportsligt värde, kalender och potentialen för kommersiella intäkter och medierättigheter.
Samtidigt meddelade FIS att de hoppades att det första av dessa årliga världsmästerskap skulle arrangeras redan 2028.
Så blir det inte. Mindre än en månad efter beslutet tvingas FIS backa. Det beslutade styrelsen på torsdagens möte i Genève, med motiveringen att tiden blir för knapp. Nu blir det första av de nya mästerskapen tidigast 2032.
Det är inte första gången som FIS måste ändra storslagna planer om nya mästerskap.
Hösten 2022 beslutade FIS att införa FIS Games, ett helt nytt gemensamt VM för alla discipliner inom FIS, från och med säsongen 2024. Att det var under två år till, ansåg de vara oproblematiskt.
– Ja, (2024) är inte långt borta. Men vi har inga problem med det. Titta bara på Zermatt: Vi bestämde att de skulle arrangera skidtävlingar förra året, och nästa månad är de redo att köra de första tävlingarna vid foten av Matterhorn, sa Eliasch 2022.
Våren 2023 skrinlades FIS Games-mästerskapet.
Inte övertygade om årliga VM
Flera experter och en rad utövare är skeptiska till VM varje år. Johannes Høsflot Klæbo är en av dem. Han är rädd att det urvattnar konceptet och minskar intresset.
– Ett VM ska vara tillräckligt sällsynt för att betyda något. Jag är inte övertygad om att skidskytte gör rätt med årligt VM. Det kan minska värdet av världsmästerskapet, sa Klæbo till NRK efter beslutet i september.
Den norske skikungen behöver för tillfället inte oroa sig. Efter att Trondheim haft VM 2025, är det Falun 2027 som är nästa mästerskap, medan Lahti har fått VM 2029. Därefter är det OS 2030 i Frankrike. Ett nytt årligt VM kommer tidigast 2032.










