Frida Erkers tackar för sig på toppnivå

av Kjell-Erik Kristiansen • 05.04.2025
Hon har åkt i längdlandslaget och hon har tävlat på högsta nivå i Ski Classics. Men nu tackar Frida Erkers för sig. Dalatjejen väljer att avsluta det som varit hennes allt och alla i nästan halva livet.

Hon har åkt i längdlandslaget och hon har tävlat på högsta nivå i Ski Classics. Men nu tackar Frida Erkers för sig. Dalatjejen väljer att avsluta det som varit hennes allt och alla i nästan halva livet.

”Det är dags för mig att säga tack och ha det till det som varit livet i mer än halva mitt liv.”

Så skriver Frida på sociala medier och fortsätter:

”Utmaning och utveckling har alltid varit min drivkraft och nu är det dags att vända blad och söka utmaning på annat håll. Senaste året har mer handlat om att lappa och laga än att utmana för att utvecklas. Det här blev min sista säsong som skidåkare på elitnivå. De sista 1,5 åren blev inte vad jag hade hoppats, jag ville verkligen så mycket mer. Men sällan blir det ju precis så som man tänkt. Elitidrott är hårt och utmanande många gånger men också ett sant privilegium att få hålla på med.

Jag nådde inte alla mina resultatmässiga mål men jag har fått leva min barndomsdröm och haft jäkligt kul på vägen. En dröm som alltid handlat om att bli skidåkare men på olika slags skidor. Till en början var drömmen att åka fort utför slalombackar. Men från att jag snabbt svängde om till smala skidor och började Mora Skidgymnasium hamnade jag rätt och hittade min rätta skidsport i längdskidåkningen. De sista 4 åren i Ski Classics tog verkligen min satsning till en ny nivå. Det har varit otroligt roliga och lärorika år med @team_robinson_trentino och @teameksjohus. Jag hoppas att jag kan ha inspirerat någon till att det finns många vägar mot målet och att det viktigaste är att göra det på ett sätt som du själv känner är kul och motiverande. Jag är stolt över den väg jag har gått.”

Samtidigt tackar hon alla som hjälpt till under hennes karriär. Hon satsade i Team Eksjöhus den gångna säsongen. Tidigare blev det Team Robinson Trentino i Italien av en tillfällighet. Frida kommer från Leksand och har tävlat för IFK Mora SK det mesta av sin aktiva karriär.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    SVT har sedan långt tillbaka sänt Tjejvasan, som kommande säsong ingår i Ski Classics. Nu står det klart att SVT även sänder det nystartade herrloppet på samma bana.
    av Maja Eriksson
    17.06.2026
  • TRÄNING PÅ RULLSKIDOR: Grundläggande uthållighet – hur man undviker skador

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    17.06.2026
  • Northug debuterar i svenskt TV-program

    av Längd.se
    16.06.2026
  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    av Maja Eriksson
    16.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    av ProXCskiing.com
    16.06.2026