Grate missar Drammen – har testat positivt för covid-19

av Johan Trygg • 02.03.2022
I det norska landslaget så smittades nästanalla sprintåkare med covid-19 efter tävlingarna Lahtis. Nu har också svenska sprintern Marcus Grate drabbats så också han missar torsdagens världscupsprint i Drammen.
I det norska landslaget så smittades nästanalla sprintåkare med covid-19 efter tävlingarna Lahtis. Nu har också svenska sprintern Marcus Grate drabbats så också han missar torsdagens världscupsprint i Drammen.

Marcus Grate som åkte ut i kvartsfinalen i Lahtis får nu ingen chans att gå längre på sprinten i Drammen i morgon.

”Tyvärr är de ingen ”dans på rosor” den här säsongen, även jag har testat positivt för covid-19 efter Lahtis. Hoppas på en snabb återhämtning,”, skriver Marcus Grate själv på Instagram.

”Vi utökar testning nu inför Drammen och håller kvar de försiktighetsåtgärder vi kört hela säsongen”, meddelar landslagsläkaren Jan Wall, i ett sms till SVT Sport.

Under eftermiddagen berättade Svenska skidförbundet i ett pressmeddelande att Emma Ribom, som är Grates flickvän, också måste stanna hemma från sprinten i Drammen.

Tufft för formstarka Ribom som var tvåa i sprinten i Lahtis bakom Jonna Sundling.

”Hon har varit i närkontakt med Marcus Grate under de senaste dagarna. Emma gör kontinuerliga tester för att kontrollera eventuell smitta, och i fall det fortsatt är aktuellt att kunna resa till Oslo och genomföra tremilen i Holmenkollen, där hon ingår i den aktuella truppen”, skriver förbundet i sitt pressmeddelande.

”Inte mitt beslut och svårt att acceptera”, skriver Ribom själv på Instagram om att hon inte får åka torsdagens sprint.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Rasande efter VM-femmilen: ”Jag har varit tydlig”

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Avslutar traditionella karriären – går in i Ski Classics

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.03.2025
  • Pål Golberg meddelar nu att han gör sitt sista skidlopp kommande söndag.
    1

    ”På söndag går jag mitt sista skidlopp”

    by Max Östlund
    17.03.2025
  • Diggins osäker på fortsättningen i VM.
    1

    Världscupledaren osäker inför resten av VM – ”Något är helt fel”

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    28.02.2025
  • Victoria Carl hoppas att Johaug lägger av.
    1

    – Hoppas att Johaug lägger av

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2025

Fler artiklar

  • Bekräftat: Nu är han färdig med Team Aker Dæhlie

    30-åringen från Kvæfjord var fjolårets storsatsning i Team Aker Dæhlie. Nu är han färdig med det norska prestigelaget efter bara en säsong.
    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    14.04.2025
  • Inget race för Ferry eller Sundling – Kungsledenrännet inställt

    av Max Östlund
    14.04.2025
  • NSD Classic avgjordes efter hårt arbete från arrangören

    av Max Östlund
    14.04.2025
  • Två starka profiler försvinner från Team Ragde Charge

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    13.04.2025
  • Janteloppet: Håvard Moseby fortsätter imponera

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    13.04.2025