Gus Schumacher byter också skidmärke

av Kjell-Erik Kristiansen • 19.06.2026
Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.

Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.

Gus Schumacher jublade vilt när han han och Ben Ogden fixade OS-silver i teamsprinten i Val di Fiemme i vintras.
Efteråt avslutade han säsongen med att vinna amerikanska mästerskapen i masstart och ta brons i sprinten.

OS-SILVER. Gus Schumacher (tv) jublar över OS-silver i teamsprint tillsammans med Ben Ogden. Foto: BILDBYRÅN

Nu meddelar han lite överraskande att han lämnar Rossignol, som har varit hans skidor sedan han började för mer än tio år sedan.
– Tack så mycket till @rossignolnordic för över 10 år med fantastisk service! Jag hade inte varit den åkaren jag är i dag utan snabba skidor och bra folk som har hjälpt mig i hela min skidkarriär. Från @fatterskier som gav mig en T-shirt og 50% billigare skidor närt jag var 14 till @babouclaudon och @antoine_hrch som varje helg har testat nya grejor på världscupen. Jag har känt mig som en del av Rossi-familjen hela vägen. Jag är så tacksam för att ni trodde på mig och det hårda arbete som alla har gjort för att jag har kunnat nå mina största ögonblick i karriären. Jag kommer att sakna är grabbar!

Det skriver Gus Schumacher på Instagram, innan han lägger till:
– Rossi gör verkligen bra skidor och pjäxor, och jag är ledsen att lämna. Men efter mycket testande och tänkande har jag bestämt mig för att gå vidare i en annan riktning i dom kommande åren av min karriär.
Schumacher, som vant världscupen på hemmaplan i Minneapolis för ett par år sedan, säger dock inte vilka skidor han kommer att åka på nästa säsong.

Två franska skidskyttar har också meddelat att dom byter skidor. Quentin Fillon Maillet lämnar Fischer för Rossignol. Justine Braisaz-Buchet lämnar också Fischer, men hon har inte sagt vilket märke hon skall åka på nästa säsong.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    Den 21 juni öppnar anmälan till Skinnarloppet 2027. Det 45 km långa klassikerloppet i Malung arrangeras den 21 februari – två veckor före Vasaloppet och med en liknande höjdprofil.
    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026
  • Ytterligare en landslagsåkare byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    13.06.2026
  • Cykling för skidåkare: Ett värdefullt verktyg för sommarträningen

    av Venla Rantala/Leandro Lutz
    12.06.2026
  • Tävlingsprogram för Svenska Spel Summer Tour 2026

    av Maja Eriksson
    12.06.2026