Halfvarssons plan efter karriären: ”Dra igång ett fotbollslag”

av Maja Eriksson • 26.10.2024
Calle Halfvarsson har en ny plan efter karriären; att starta ett fotbollslag. Han hoppas locka några landslagskollegor till sitt lag.

Calle Halfvarsson har en ny plan efter karriären; att starta ett fotbollslag. Han hoppas locka några landslagskollegor till sitt lag.

Det var Falu-Kuriren som var först med att rapportera om Halfvarssons nya plan efter karriären. Det är ingen nyhet att han brinner för sin hembygd Sågmyra, där han också bor. Nu vill han få liv i byn igen genom att starta ett fotbollslag.

– En rolig grej skulle vara att dra i gång ett fotbollslag hemma i Sågmyra. Jag vill ju att byarna ska leva upp igen, säger Halfvarsson till Expressen.

Fotboll ligger honom varmt om hjärtat och han anser att det är viktigt att idrotten lever i de små byarna också:

– Byarna måste leva upp igen – och där kan fotbollen spela en roll. Jag kommer ju ihåg hur det var när jag var liten, det var ju något helt annat då, säger han och fortsätter:

– Nu dör ju idrotten bara av utanför städerna. Det är för dåligt hur det har blivit.

Hur vill du att det ska vara?

– Det ska vara en fotbollsmatch varje söndag. Så att folket i bygden kommer dit, tittar på och äter en korv tillsammans.   

Vill värva skidåkare

Calle Halfvarssons förhoppning är att skapa ett lag som håller division 5-nivå.

– Men allt beror ju på vad man kan få ihop för spelare.

Enligt Falu-Kuriren har han redan ögonen på ett gäng Falun-baserade skidåkare som skulle passa perfekt in i Halfvarssons lagbygge. De han spanat in sig på är; Eric Rosjö, George Ersson, Emil Danielsson och Leo Johansson. Det verkar också som att det finns ett intresse bland de utpekade.

– Jag är absolut sugen. Vi får snacka om kontraktet så vi får ihop en bra deal, säger George Ersson, han tillägger:

– Men… om jag ska skriva på för Sågmyra kommer jag inte sälja mig billigt. 

Eric Rosjö som vann den avslutande tävlingen i Svenska Spel Summer Tour, verkar också sugen på att vara med i Halfvarssons lagbygge.

– Jag är absolut taggad, men det kommer inte vara helt gratis. Jag begär inte jättemycket, jag tycker fotboll är väldigt kul, säger Eric Rosjö.

– Men jag tror att han behöver lite förstärkning. Jag kollade när han spelade en match förra året och det såg inte skitbra ut. Man borde gå rakt in i elvan.

Om du skulle hjälpa Calle med sportchefsarbetet – vad hade du gjort då?

– Först och främst hade jag ratat Leo (Johansson) från elvan. Han är bättre på hockey än fotboll, så han kan få fylla vattenflaskorna, säger Eric Rosjö och skrattar.

Okej, men vem ska han ta in då?

– Måns Skoglund! Han har bollkänslan i blodet. Det hade varit en riktig drömvärvning, även om det inte är så lokalt. Anton Grahn hade inte heller varit så dumt, han har bättre bollkontroll än vad man tror.

Läs också: Frida Karlsson skadad

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    Anton Persson har precis avslutat karriären. Nu är han coach för träningsgruppen Skidbryggan som lockar allt fler åkare.
    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Avslutade säsongen starkt – nu lämnar 32-åringen topplaget

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026