Han blir ny affärsutvecklare för Ulricehamn Ski Event

av Mårten Lång • 22.09.2023
Ulricehamn har vid tre tillfällen arrangerat världscuphelger i längdåkning. Trots att det är oklart om när det åter väntar världscup har Ulricehamn Ski Event nu anställt en affärsutvecklare och event manager.

Ulricehamn har vid tre tillfällen arrangerat världscuphelger i längdåkning. Trots att det är oklart om när det åter väntar världscup har Ulricehamn Ski Event nu anställt en affärsutvecklare och event manager.

Ulricehamn har vid tre tillfällen arrangerat världscuphelger i längdåkning. Trots att det är oklart om när det åter väntar världscup har Ulricehamn Ski Event nu anställt en affärsutvecklare och event manager.

2017, 2019 och 2021 har Ulricehamn stått som värd för världscupen i längdåkning. Under kommande vinter kommer Sverige att stå som värd för tre världscuphelger. Men Ulricehamn finns inte med i denna trio. I stället är det Gällivare; Östersund och Falun som tar emot världens vassaste längdåkare.

Men organisationen i Ulricehamn satsar framåt. Nu står det klart att Jonas Peterson den 1 oktober kommer att tillträda i rollen som affärsutvecklare och event manager.

Jonas Peterson, som gjorde en kort sejour som landslagschef i det svenska skidlandslaget och till vardags jobbar som koncernchef för Skydda Group har sedan ett år tillbaka suttit i bolagets styrelse. Nu är han redo för en ny roll.

 — När Jonas sökte tjänsten vi annonserat ut kom det som en överraskning för styrelsen. En positiv sådan och när han berättade om sitt beslut att lämna rollen som koncernchef på Skydda Group för att satsa på sin passion för idrotten fullt ut i eget bolag föll bitarna på plats, säger Jesper Fritzson, ordförande i Ulricehamn Ski Event AB i ett pressmeddelande. 

Initialt rör det sig om ett konsultuppdrag på 60% i 6 månader med förhoppningen från båda parter är att detta blir en långsiktig satsning som resulterar i fler evenemang på världscuparenan i Ulricehamn.

— Jag har länge burit på drömmen att en dag få jobba i mitt egna bolag och med idrott. När nu möjligheten att få ta mig an uppdraget för Ulricehamn Ski Event dök upp så blev det en drömstart i min nya yrkeskarriär.  Att få jobba med mitt livs passion, längdskidåkning och dessutom få chansen att vidareutveckla ett fantastiskt event och Ulricehamn som skidnav känns otroligt inspirerande. Så lycklig och tacksam för att få jobba ihop med styrelsen och alla fantastiska ideella krafter i Ulricehamns IF, säger Jonas Peterson i pressmeddelandet

Beslut om längdåkningens världscupkalender för 2024/2025 väntas inom den närmaste månaden.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Cykling för skidåkare: Ett värdefullt verktyg för sommarträningen

    Cykling kan vara ett bra komplement till den grenspecifika träningen när det görs på rätt sätt. Expert delar med sig av varför skidåkare på alla nivåer bör överväga att lägga till det i sin sommarträning.
    av Venla Rantala/Leandro Lutz
    12.06.2026
  • Tävlingsprogram för Svenska Spel Summer Tour 2026

    av Maja Eriksson
    12.06.2026
  • Stannar kvar i Norge: ”En flytt kostar mycket kraft”

    av Maja Eriksson
    11.06.2026
  • Förlorade valet med en röst – FIS-presidenten avgår

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.06.2026
  • Därför vill dom kasta FIS-presidenten Johan Eliasch

    av langd.se
    10.06.2026