Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Här är längdåkarnas världscupprogram i vinter
En ny säsong med många nyheter väntar längdåkarna under vintern 2022/2023. Här är tävlingsprogrammet för den kommande säsongen.
Starten har gått i sprinten på Lugnet i Falun i världscupen.
Världscupsäsongen 2022/2023 har flera nya inslag jämfört med tidigare år. För första gången kommer damerna och herrarna tävla på samma distanser. Denna förändring innebär att 10 och 20 km blir de nya grunddistanserna tillsammans med sprint och det är således dessa som med störst frekvens återfinns i kalendern.
Mixstafetterna som testades för första gången vid världscuptävlingarna i Falun i slutet av den gånga säsongen blir nu ett permanent inslag och kommer att köras vid två tillfällen under den kommande säsongen.
Period 1:
25/11 Ruka Finland Sprint C
26/11 Ruka Finland 10km C Intervallstart
27/11 Ruka Finland 20km F Jaktstart
2/12 Lillehammer Norge Sprint F
3/12 Lillehammer Norge 10km F Intervallstart
4/12 Lillehammer Norge 20km masstart K
9/12 Beitostölen Norge Sprint C
10/12 Beitostölen Norge 10km C Intervallstart
11/12 Beitostölen Norge Mixstafett 4 x 5 km C/F
17/12 Davos Schweiz Sprint F
18/12 Davos Schweiz 20km F Intervallstart
Period 2, Tour De Ski:
31/12 Val Mustair Schweiz Sprint F
1/1 Val Mustair Schweiz 10km C Jaktstart
3/1 Oberstdorf Tyskland 10km C Intervallstart
4/1 Oberstdorf Tyskland 20km F Jaktstart
6/1 Val di Fiemme Italien Sprint C
7/1 Val di Fiemme Italien 15km C Jaktstart
8/1 Val di Fiemme Italien Final Climb F Masstart
Period 3:
21/1 Livigno Italien Sprint F
22/1 Livigno Italien Team Sprint F
27/1 Les Rousses Frankrike 10 km F Intervallstart
28/1 Les Rousses Frankrike Sprint C
29/1 Les Rousses Frankrike 20km C Masstart
3/2 Toblach Italien Sprint F
4/2 Toblach Italien 10km F Intervallstart
5/2 Toblach Italien Stafett 4 x 7,5km
Världsmästerskapen i Planica, Slovenien 21.02-05.03
Period 4:
11/3 Oslo Norge 50km F Herrar Masstart
12/3 Oslo Norge 50km F Damer Masstart
14/3 Drammen Norge Sprint C
17/3 Falun Sverige 10km C Intervallstart
18/3 Falun Sverige Sprint F
19/3 Falun Sverige Mixstafett 4 x 5km C/F
21/3 Tallinn Estland Sprint F
24/3 Lahti Finland Mix-Team Sprint F
25/3 Lahti Finland Sprint C
26/3 Lahti Finland 20km C Masstart