fredag, feb 23, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,192,911
2 Astrid Øyre Sli... 25,577,121
3 Andreas Nygaard 25,506,972
4 Emilie Fleten 25,469,885
5 Kasper Stadaas 25,463,330
6 Ida Dahl 25,349,402
7 Johan Hoel 24,512,479
8 Max Novak 24,172,925
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Axel Jutterströ... 23,729,274
11 Oskar Kardin 23,652,156
12 Runar Skaug Mat... 23,643,066
13 Herman Paus 23,615,220
14 Amund Riege 23,591,393
15 Tord Asle Gjerd... 23,381,925
16 Karstein Johaug 23,355,336
17 Morten Eide Ped... 23,346,171
18 Torleif Syrstad 23,300,415
19 Johannes Eklöf 23,196,747
20 Magnus Vesterhe... 23,104,879
21 Stian Hoelgaard 23,035,068
22 Alvar Myhlback 23,024,761
23 Magni Smedås 22,934,217
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Thomas Bing 22,745,859
26 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
27 Torgeir Sulen H... 21,565,266
28 Thomas Joly 21,532,107
29 Jeremy Royer 21,459,378
30 Klas Nilsson 21,444,095
31 Anikken Gjerde ... 21,371,471
32 Einar Kalland-O... 21,356,595
33 Eddie Edström 21,244,371
34 Alfred Buskqvis... 21,119,267
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Kati Roivas 21,035,874
37 Silje Øyre Slin... 21,008,445
38 Joar Thele 20,800,835
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,552,417
41 Karolina Hedens... 20,551,427
42 Patrick Fossum ... 20,428,261
43 Fabián Štoček... 20,317,298
44 Chris Andre Jes... 19,966,935
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,747,076
47 Petter Northug 19,668,773
48 Sofie Elebro 19,615,781
49 Anders Aukland 19,160,694
50 Stian Berg 18,929,650
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Henriksson och Berglund snabbast på Idre Fjäll

Sofia Henriksson åkte hem en klar seger på damsidan och Gustaf Berglund tog sin andra raka seger på herrsidan när Ford Smart Energy Cup avrundades med klassiskt millopp på söndagen.

Foto: Emma Wallskog / BILDBYRÅN

Sofia Henriksson, Piteå Elit SK, jublar efter segern på damernas millopp.

Tre tävlingsdagen på Ford Smart Energy Cup på Idre Fjäll. Och på damsidan svarade Sofia Henriksson för ett riktigt vasst millopp och vann med 33 sekunders marginal till Märta Rosenberg.

Rosenberg har inlett cupen riktigt starkt och har en seger och två andraplatser på de tre tävlingsdagarna.

Trea blev den 43-åriga japanskan Masako Ishida och som fyra kom långloppsåkaren Sofie Elebro som radat upp starka insatser på de traditionella distanserna den senaste veckan.

På herrsidan blev det på nytt en stark dag för Dalarna. Det var dalaklubbar på de sju första placeringarna. Snabbast av alla för andra dagen i rad var Gustaf Berglund (som dessutom var trea på sprinten).

Berglund vann sju sekunder före klubbkompisen Eric Rosjö.

17-årige Alvar Myhlback gjorde ett nytt bra lopp och åkte in som trea, 16 sekunder från segern.

Resultat 10 km klassisk stil
Damer

1. Sofia Henriksson, Piteå, 32.00
2. Märta Rosenberg, Trillevallen +33,2
3. Masako Ishida, Japan, +41,9
4. Sofie Elebro, Östersund, +49,4
5. Ingrid Hallquist, Åsarna, +53,9
6. Louise Lindström, Högbo, +58,8
7. Josehanna Lundgren Wikström, Mora, +1.05,0
8. Elin Henriksson, Skellefteå, +1.08,3
9. Lisa Ingesson, Piteå, +1.57,1
10. Chika Honda, Japan, +2.16,9

Herrar
1. Gustaf Berglund, Mora, 27.31
2. Eric Rosjö, do, +7,0
3. Alvar Myhlback, Bjursås, +16,2
4. Axel Jutterström, Mora, +23,0
5. Simon Andersson, Falun Borlänge, +24,3
6. Oskar Svensson, do, +28,3
7. Anton Persson, do, +44,0
8. Gustav Kvarnbrink, Åsarna, +44,4
9. Viktor Brännmark, Piteå, +51,5
10. Gabriel Gledhill, Strathcona Nordic Ski Club, +51,5

Mest lästa
Bli medlem nu