Landslaget smygstartade säsongen i Vålådalen

av Maja Eriksson • 04.11.2025
Igår körde landslaget en sprint i Vålådalen och smygstartade därmed säsongen. Då gav Linn Svahn ett formbesked, efter kraschen inför VM i Trondheim.

Igår körde landslaget en sprint i Vålådalen och smygstartade därmed säsongen. Då gav Linn Svahn ett formbesked, efter kraschen inför VM i Trondheim.

Delar av landslaget befinner sig i Vålådalen för de sista förberedelserna inför premiären i Gällivare. Då passade man på att smygstarta säsongen med en sprint, som arrangerades av Bauhaus.

Linn Svahn har inte tävlat sedan kraschen innan VM i Trondheim, men igår var hon tillbaka på startlinjen. Svahn fick ett skönt formbesked och var snabbast av alla på plats.

– Linn såg bra ut, tekniskt sett satt det och det var roligt att se henne i spåret och kunna köra för fullt, säger Anders Byström till SVT Sport.

Johanna Hagström slutade tvåa och Märta Rosenberg trea enligt landslagets sociala medier. Några av de största stjärnorna saknades; Jonna Sundling och Emma Ribom befinner sig på höghöjdsläger, medan Frida Karlsson och Ebba Andersson tränar på egen hand.

Se också: 23-åringen dominerade i säsongsöppningen

Anger överlägsen

I herrklassen var det inte helt förvånande Edvin Anger som var snabbast. Enligt landslagschef Byström såg Hedemora-sonen stark ut.

– Ja, Edvin vann stort. Han såg väldigt stark ut, säger han.

Anton Grahn från Team Bauhaus slutade tvåa och Johan Häggström som stått utanför landslaget åkte i mål som trea.

Landslagslägret i Vålådalen är det sista inför säsongen.


Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Trygg och kontrollerad utförskörning – så tar du dig an nedförsbackarna

    Att åka utför på rullskidor kräver teknik, mod och balans. Lär dig grunderna för att känna dig säkrare när det går utför.
    av Langd.se
    19.09.2026
  • Reseguide – Bad Gastein: där Ski Classics möter Belle Époque-charm

    av Leandro Lutz
    19.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 4: En dag utan berg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.09.2026
  • Kagevi stärker greppet om klättrartröjan – Van Eetvelt vann kaotisk etapp

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.09.2026
  • Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031

    av Maja Eriksson
    18.09.2026