Landslagsstjärnorna avslöjar: Nu flyttar de ihop

av Maja Eriksson • 23.09.2024
Efter ett halvår av letande har de hittat sitt hus. Efter tre år tillsammans flyttar Ebba Andersson och Gustaf Berglund ihop.

Efter ett halvår av letande har de hittat sitt hus. Efter tre år tillsammans flyttar Ebba Andersson och Gustaf Berglund ihop.

Det är snart tre år sedan Gustaf Berglund bjöd hem Ebba Andersson på gifflar och mjölk. Efter det tog de en promenad och har varit tillsammans sedan dess. Nu flyttar de ihop.

Anledningen att det tagit så lång tid för paret att flytta ihop är att de inte hittat ett hus de gillat. Detta beror delvis på att Andersson och Berglund har lite olika smak. Medan Gustaf gillar äldre hus och sekelskifte, är Ebba mer förtjust i moderna hus.

– Vi kom över ett hus som passar oss bra så då slog vi till, säger Ebba Andersson till Expressen.

Om det blev precis vad de hade drömt om, beror på vem man frågar säger hon och förklarar:

– Det slutade med att Gustaf fick möta mig lite mer.

Vad betyder det för er?

– Det ger oss lite mer struktur i vardagen. Och att Gustaf slipper bo i en resväska. Nu kan han få en egen garderob, säger hon och skrattar.

Läs också: Poromaa inför VM: ”Ibland måste man vara lite egoistisk”

”Jag är jättetaggad”

Just nu är de båda på höghöjdsläger i Italien; Andersson med damlandslaget i Lavaze och Berglund med herrlandslaget i Livigno.

Gustaf Berglund bekräftar också för Expressen att paret blir sambor och att det inte blev något hus från sekelskiftet:

– Nä, det är inte särskilt många hus från 2020 som är k-märkta.

De flyttar in i huset senare i höst.

– Jag är jättetaggad på att flytta in. Det kommer bli superkul. Jag och Ebba har varit tillsammans i snart tre år och det har varit väldigt mycket resväska. Jag ser fram emot att kunna ha alla grejer på ett ställe. Det kommer bli så skönt, säger han.

Han ser fram emot att ta hand om parets trädgård.

– Jag skulle beskriva mig själv som en kille som gillar att pyssla i trädgården. Jag har kört lite röjsåg genom åren och ansvarat för gräsmattan hos mamma och pappa. Inte för att vara kaxig, men jag tror att jag är bättre än Ebba på att ta hand om en trädgård.

Läs också: Stina Nilsson vann debuten

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Norska stjärnan: ”Känner inte igen mig själv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.12.2025
  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026

Fler artiklar

  • Samuelsson med i toppen – missade medalj

    Sebastian Samuelsson stod för en stark insats i sprinten. Det räckte dock inte till medalj.
    av Maja Eriksson
    13.02.2026
  • Kläbo utmanades rejält av fransk stortalang

    av Maja Eriksson
    13.02.2026
  • Ponsiluoma jagar medalj – behöver lyckas på skjutvallen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.02.2026
  • Dopingavstängningen hävd – får tävla i OS

    av Maja Eriksson
    13.02.2026
  • Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    av Langd.se
    13.02.2026