Maja Dahlqvist kör Martin Fourcade Nordic Festival

av axellarsson • 29.07.2022
Sprintcupvinnaren Maja Dahlkvist kommer att delta vid rullskidtävlingarna under Martin Fourcade Nordic Festival i början på September.

Sprintcupvinnaren Maja Dahlkvist kommer att delta vid rullskidtävlingarna under Martin Fourcade Nordic Festival i början på September.

Sprintcupvinnaren Maja Dahlkvist kommer att delta vid rullskidtävlingarna under Martin Fourcade Nordic Festival i början på September.

I början av september arrangerar den forne skidskyttekungen och femfaldige OS-guldmedaljören Martin Fourcade den rullskidfestival som bär hans namn. Under festivalen arrangeras tävlingar i både rullskidskytte så väl som traditionell rullskidåkning och detta ackompanjeras av underhållning och möjligheten att testa på olika aktiviteter kopplade till längdåkning och skidskytte.

Tävlingarna som går av stapeln mellan den andra och fjärde september äger rum i franska Annecy vid alpernas fot intill den vackra Annecysjön.

Nu står det klart att en av deltagarna under tävlingshelgen kommer att vara den svenska sprintcupvinnaren Maja Dahlqvist. Hon är den första åkaren att presenteras till den traditionella rullskidtävlingen så vi vet i dagsläget inte vilka konkurrenter hon kommer att ställas mot. Fler deltagare väntas tillkännages under de kommande dagarna.

På skidskyttesidan vet vi redan att startfältet kommer att vara fyllt av storstjärnor. Marte Olsbu Röiseland, Justine Brizas Bouchet och Marketa Davidova är bara några av de som kommer att delta på damsidan. Vi vet också att Emilien Jacquelin kommer att köra på herrsidan men även här väntas många fler namn tillkännages.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Varnar för att låta juli bli en ”vilomånad”

    Träningen du gör i juli kan påverka resten av säsongen. Fel val kan kosta dig överskottet, tekniken och formen du byggt upp under hela året.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.07.2026
  • Föll på löptur – ådrog sig fraktur i fotleden

    av Kjell-Erik Kristiansen/Maja Eriksson
    10.07.2026
  • LISTA: Alla Ski Classics Challengers under sommaren

    av Maja Eriksson
    10.07.2026
  • Myhlback byter skidmärke

    av Langd.se
    09.07.2026
  • LÖPTRÄNING: Långa tröskeldrag – förbättra din aeroba tröskel

    av Maja Eriksson
    09.07.2026