Moa Olsson spurtade ner Fossesholm
Hur många hade tippat Ryssland som segrare i damstafetten? Kanske inte så många.
På stafettbanan i Lillehammer visade det sig att varken Frida Karlsson på andra eller Therese Johaug på tredje kunde spräcka tätklungan med Sverige, Norge och Ryssland.
För Sveriges del så åkte Emma Ribom säkert på första sträckan och växlade som trea sex tiondelar bakom då ledande Tyskland. På andra sträckan körde Frida Karlsson hårt men uppförsbackarna var inte tillräckligt långa på stafettbanan för att kunna komma ifrån. Frida växlade ut Ebba Andersson som etta men hade Ryssland och Norge sekunden bakom.
– Det kändes bra men det var svårt att göra så mycket på den här banan. Jag är nöjd med min insats, sammanfattade Frida för TV6.
På tredje sträckan så var Ebba tillsammans med Therese Johaug och Tatiana Sorina hela vägen till växling.
På sista sträckan så tappade Moa Olsson några meter för att strax därefter komma först av de tre när sista backen upp mot upploppet.
– Jag hade fantastiska skidor och lyckades surfa ikapp. Det var en häftig känsla att komma tillbaka där och åka förbi, sa Olsson till TV6.
Sista biten in mot mål visade det sig att unga ryskan Stepanova var starkast. Hon spurtade in sekunden före Sverige och Norge.
Där bakom blev de en stenhård kamp mellan Olsson och Fossesholm där Olsson fällde sig snyggt och tog andraplatsen.
Fossesholm föll ihop efter den täta spurtfighten och togs om hand flera minuter efter målgång efter att hon tömt sig totalt på slutsträckan.
– Det var skönt att få hjälp och i dag blev jag så stum, tror aldrig att jag känt mig så stum, när jag kom in mot stadion. Huvudet ville mer än benen, sa Fossesholm till SVT Sport när hon repat sig.