Mora-talangen i trafikolycka: ”Det sätter spår”

av Maja Eriksson • 13.10.2025
Skidtalangen var på väg till Lugnet i Falun när han kraschade med bilen. Fyra veckor senare stod han på startlinjen igen.

Skidtalangen var på väg till Lugnet i Falun när han kraschade med bilen. Fyra veckor senare stod han på startlinjen igen.

Jonatan Lindberg är en av de största talangerna och gör sin första säsong i seniorklassen. Men för drygt en månad sen höll det på att ta slut. 20-åringen från Leksand krockade på väg till träningen i Falun.

FaluKuriren var först med att berätta om olyckan.

– Jag kommer inte ihåg så mycket av vad som egentligen hände. Men jag har fått det återberättat för mig – att bilen åkte av vägen, kapade en lyktstolpe och åkte in i ett träd, berättar Jonatan för Falu-Kuriren.

Se också: Imponerande insats av 22-åringen

Fördes med ambulans

Han fördes med ambulans till Faluns Lasarett. Väl där fick han lugnande besked.

– Men de såg ingenting på magnetröntgen. Så jag hade väldigt tur i oturen – förmodligen mycket på grund av att det var en så pass ny bil, säger han och konstaterar:

– Jag är bara glad att jag är vid liv och inte sitter i rullstol

Olyckan har inte bara satt spår fysiskt, även psykiskt.

– Det var såklart ett stort trauma att krascha med bilen, och det sätter spår i huvudet som det kommer att ta tid att få bort – om det nu ens går, säger Jonatan.

Med i toppen direkt

När Svenska Spel Summer Tour avgjordes i Falun för en dryg vecka sedan stod Lindberg på startlinjen igen.

– Jag var bara glad över att kunna stå på start så pass tidigt efter olyckan, så jag tänkte inte så mycket på prestationen, säger Jonatan.

Med sig fick han en femteplats i sprinten och en sjundeplats i distansloppet.

– Men det visade ju sig att det gick ganska bra trots allt.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Historiskt: Tjejvasan tar plats i Ski Classics för första gången

    Tjejvasan har växt explosionsartat de senaste åren. Nu står det klart att loppet för första gången någonsin kommer vara en del av Ski Classics kalender.
    av Langd.se
    03.06.2026
  • Ski Classics presenterar kalendern för säsong XVIII – 15 tävlingar i sex länder

    av Langd.se
    03.06.2026
  • Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    av Maja Eriksson
    03.06.2026
  • Landslagsstjärnan byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    02.06.2026
  • Växel 5 – så åker du effektivt utan stavar i fristil

    av Langd.se
    02.06.2026