Niskanen vinnare – Leo Johansson 22:a
Iivo Niskanen dominerade loppet som gick i 17 graders kyla. Finländaren mattades något på slutet men tog segern 8,3 sekunder före ryske Alexey Chervotkin. Alexander Bolshunov som haft en krånglig försäsong visade att han är tillbaka med sin tredjeplats drygt sex sekunder efter Chervotkin.
Erik Valnes var bäst av de norska åkarna sekunden bakom Bolshunov. Bakom Niskanen var det ryskt och norskt fram till elfte plats där vi hittar kanadensaren Antoine Cyr som överaskade.
Leo Johansson följde upp sina fina lopp i Gällivare med att åka in som 22:a efter en jämnt och fint lopp och var ensam av svenskarna att ta världscuppoäng. Leo var 1.22 bakom Niskanen. Calle Halfvarsson blev andre svensk som 35:a två tiondelar för Fredrik Andersson som 36:a. Duon var runt 26 sekunder bakom Leo Johansson.
– Det är ett okej lopp. Jag stressade kanske lite i de branta backarna för att få fast skidorna. Men jag är nöjd, sa Leo Johansson till SVT Sport.
Calle Halfvarsson sammanfattade sin insats så här för SVT Sport:
– Jag är ju inte nöjd, men någonstans är jag inte jättebesviken heller. Det är sista varvet som jag klappar ihop och då rinner sekunderna iväg. Jag orkar inte tre varv just nu, idag orkade jag två varv. Hade jag klarat ett varv till i det tempot så hade det blivit en betydligt högre placering.