Norsk världscupsåkare slutar

28-åringen kom med i norska landslaget inför OS-säsongen 2022 och tog NM-guld i vintras. Nu lägger hon skidorna på hyllan efter sju år i världscupen.

28-åringen kom med i norska landslaget inför OS-säsongen 2022 och tog NM-guld i vintras. Nu lägger hon skidorna på hyllan efter sju år i världscupen.

Inför säsongen 2022/23 kom jämnåriga Marte Skaanes och Julie Myhre in i norska landslaget. Båda hade följt utvecklingstrappan enligt skolboken: först distriktslag, sedan regionlag, vidare till rekruttlandslaget och därefter a-landslaget.

Men medan Myhre nu siktar mot OS 2026, har Skaanes avslutat sin karriär på elitnivå. Detta trots att 28-åringen från Strindheim tog NM-guld i stafett i vintras, där hon körde förstasträckan för Strindheim.

Och medan Myhre blomstrat sedan hon kom med i landslaget – med sitt stora genombrott i vintras med pallplatser i världscupen och uttagning till VM på hemmaplan i Trondheim – har karriären för Skaanes inte tagit samma riktning.

– Motgångarna blev för många, och uppoffringarna började kännas som just uppoffringar, säger hon till Adresseavisen

Se också: Världscupvinnaren gör comeback

Bestämde sig under NM

Det var under NM:s andra del i Hovden, sista helgen i mars, som hon tog det slutgiltiga beslutet. För Skaanes blev processen både känslosam och speciell.

Under uppvärmningen inför tremilen ringde hon sin mamma.

– Jag gömde mig i skogen och grät medan jag pratade med henne. Jag sa: ”Mamma, kan du bara prata med mig så jag får värma upp.” Jag hade pappa, lillebror och lagkamrater där också. Alla visste vad som skulle hända. Jag blir rörd när jag pratar om det, berättar Skaanes för Adresseavisen

– Det var många känslor och tankar.

Skaanes slutade tia på NM-tremilen. Och sedan var karriären över.

Hon lyfter fram stafettgulden med Strindheim och åttondeplatsen i Holmenkollen som höjdpunkter i karriären – tillsammans med att ha varit landslagsåkare.

– Det var en dröm som gick i uppfyllelse.

Och den största motgången?

– Att jag slogs ut av coronaviruset under min första säsong i landslaget och fick vintern förstörd.

Tre blytunga år

Efter två säsonger präglade av sjukdom och motgång förlorade Skaanes sin plats i landslaget förra våren. Den här vintern har hon varit en del av regionlaget Elon Midt-Norge, men när laget togs ut inför helgen var hon inte med.

Förutom NM-guldet i stafett är en tredjeplats i Skandinaviska cupen i Lillehammer före jul hennes bästa resultat. Hon har också en andraplats och en tredjeplats i Norgescupen. Men trots det väljer Skaanes att lägga av.

– Jag gjorde allt jag kunde för att vända på det, men det ville sig inte, säger hon.

Till hösten börjar hon sjuksköterskeutbildningen. Men hon avslöjar att hon kommer att fortsätta åka skidtävlingar – även om jakten på VM- och OS-drömmen nu är över.

Solid karriär

Strindheimåkaren, som för övrigt är dotter till tidigare stafettvärldsmästaren i längdskidåkning, Øyvind Skaanes, debuterade i världscupen i november 2018.

Sedan dess har Marte Skaanes åkt totalt 14 världscuptävlingar för Norge – den sista i december 2024. Hon har två topp-10-placeringar i världscupen: först en åttondeplats på tremilen i Holmenkollen 2022, och därefter en niondeplats på 10 kilometer fristil i Falun veckan därpå. Nu är hennes tid på den högsta nivån över.

Sambon Ole Jørgen Bruvoll kan däremot se tillbaka på en makalös säsong. 29-åringen från Lierne vann Ski Classics totalt, under sin andra säsong som långloppsåkare.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    Ski Classics World Championship säsong XVII bestod av 13 tävlingar, och nu har det mest populära loppet utsetts. Det är Pro Teamen och deras åkare som har röstat fram sin favorit.
    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026