Novak och Rosenberg segrare i Trilleturen
I lördags avgjordes årets upplaga av Trilleturen. I damklassen blev det en överlägsen seger till hemmaåkaren, och bland herrarna blev det en kamp mellan två Ski Classics-åkare.
Trilleturen kunde genomförs som planerat, men med en liten ändring av bansträckningen. Totalt avverkade deltagarna 26,4 kilometer och det var starka åkare i startlistan både i dam och herrklassen.
Märta Rosenberg tävlar för arrangörsföreningen Trillevallen SK och var det mest meriterade namnet bland damerna i Trilleturen. Hon vann med stor marginal; Märta hade 3 minuter och 54 sekunder ner till Alicia Persson från Åsarna. Frida Hallquist slutade trea.
Märta gjorde en stark insats och slutade åtta i herrklassen, före till exempel Emil Persson.
HÄR hittar du resultat i damklassen.
Se också: Jonas och Sara ska fixa VM-festen
Duell mellan Ski Classics-åkare
I herrklassen blev det en duell mellan Max Novak och Axel Jutterström. Efter en spurt gick Novak segrade ur striden, sekunden före Jutterström. Det var över en minut till norrmannen Johannes Sivertsen som slutade trea.
HÄR hittar du resultat i herrklassen.