Ebba Andersson jublar över guldet på tremilen vid VM i Planica. I helgen kör hon och damerna fem mil på världscupen i Oslo.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Ny norsk kvadrupel på 15 kilometer – bra lopp av Poromaa
Simen Hegstad Krüger åkte hem ytterligare ett guld.
William Poromaa gjorde ett nytt fint lopp och hamnade strax bakom den ”helnorska” pallen även på 15 kilometer fri stil.
William Poromaa tog brons på femmilen i VM.
Simen Hegstad Krüger imponerade stort när han gick loss och vann fredagens skiathlon.
I dag skidade norrmannen hem ytterligare ett guld; detta efter att ha tagit kommandot redan från start. Han var i ledningen vid samtliga tidspasseringar på de 15 kilometrarna.
– Det är många stigningar och många krävande utförsbackar. Jag åker fort uppför och är lite sliten i någon av nedförsbackarna och det är möjligt att åka fortare där. Men lyckligtvis har jag gått så fort uppför för att jag har tillräckligt med tid, säger Simen Hegstad Krüger efter loppet.
– Att stå här med två guld känns overkligt och är något jag är otroligt stolt över att få uppleva.
Segermarginalen för 29-årige Krüger blev fem sekunder till silvermedaljören Harald Östberg Amundsen. Amundsen tog därmed sin andra VM-medalj i sin andra VM-start (brons på 15 kilometer fri stil i Oberstdorf 2021).
Regerande världsmästaren på distansen Hans Christer Holund tog bronset och Johannes Hösflot Kläbo slutade fyra.
William Poromaa gjorde ett nytt bra lopp och följde upp femteplatsen från fredagens skiathlon genom att bli femma även i dag. Marginalen till bronset var 24 sekunder.
– Det är den distans där jag har sämst chans att bli på pallen, så jag är väl ändå nöjd med resultatet. Jag gör ett lopp som är väldigt bra, säger William Poromaa efter loppet och fortsätter:
– Jag är på den högsta nivån jag kan vara på i dag och går verkligen för det. jag måste vara ödmjuk inför att de åker fort där framme just nu och det är bara fortsätta gå för det, skulle jag slå dem i dag är det bragdguldet.
Kul; sett under ett internationellt perspektiv var att Ireneu Esteve Altimiras från Andorra åkte in som sjua.
Johan Häggström åkte in som 20:e ett resultat han var nöjd över.
– Jag tycker att jag får ut det jag kan i dag. Det är tuffa förhållanden och då tycker jag ändå att jag maximerar det jag kunde i dag, säger han.
Han hoppas att dagens resultat ska ta honom in i stafettlaget på fredag.
– Vi får se vad tränarna tar ut, men jag tycker att jag lämnar in en ansökan i dag och visar att formen är god, säger Johan Häggström.
Jens Burman 21:a och Edvin Anger 48:a.
Texten uppdateras