Piteå Elit byter vallachef

av Mårten Lång • 06.10.2022
Tidigare elitåkaren Johan Westerlund är klar som ny vallachef för Piteå Elit. Han ersätter Karl Edenroth som kommer att ingå som vallare för det svenska landslaget.

Tidigare elitåkaren Johan Westerlund är klar som ny vallachef för Piteå Elit. Han ersätter Karl Edenroth som kommer att ingå som vallare för det svenska landslaget.

Tidigare elitåkaren Johan Westerlund är klar som ny vallachef för Piteå Elit. Han ersätter Karl Edenroth som kommer att ingå som vallare för det svenska landslaget.

Karl Edenroth har varit vallachef för Piteå Elit i fyra säsonger. Kommande vinter kommer han ingå som vallare för det svenska landslaget. Nu står det klart att Johan Westerlund kommer att bli ny vallachef i klubben:

— Det känns såklart jättekul att vi kan få det bästa möjliga kvittot på att vår klubbmiljö både utvecklar våra åkare likväl som våra unga ledare. Vi känner en stor stolthet att Kalle fått en chans som vallare för längdskidslandslaget och vi önskar honom stort lycka till i vinter. Att vi sedan har fått möjligheten att ta in Johan som ny vallachef är smått fantastiskt. Det visar verkligen på den fina skidtradition och skidkompetens som finns i Piteå, säger Piteå Elits sportchef Joakim Abrahamsson i ett pressmeddelande.

— Johan känner alla åkare i laget och de har ett stort förtroende för honom vilket är en väldigt viktig detalj som vallachef. Att han sedan kan plocka in lite tips och trix från sin tid i skidskyttelandslaget är ju inte heller helt fel. Det kommer vi säkert se i vinter.

Johan Westerlund har själv varit elitaktiv i klubben:

— Jag blev självklart väldigt glad när jag fick förfrågan från klubben och Jocke. Det var ett relativt enkelt beslut då jag har ett stort engagemang till både sporten och till klubben. Sedan är självklart detta ett uppdrag som man får vara ödmjuk inför. Ibland lyckas man perfekt och då är man på toppen av världen och ibland missar man i vallningen och då är väl känslan inte lika bra. Jag har väl hunnit bli så rutinerad att jag inser att det gäller att hitta rätt rutiner och arbetssätt, jobba nära åkarna och se till att alla i teamet drar åt samma håll. Är man trygg i det, så brukar man oftare uppnå känslan att man är på toppen av världen än tvärtom, säger Johan med ett skratt.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Frida Karlssons nya pojkvän är en svensk skådespelare

    Igår avslöjade Frida Karlsson att hon hittat kärleken i den 30-åriga svenska skådespelaren.
    av Langd.se
    15.07.2026
  • CYKELTRÄNING: Backintervaller – bygg styrka för att klara varje klättring

    av Leandro Lutz
    14.07.2026
  • Stina och flera skidstjärnor cyklar Fjällturen i Funäsdalen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.07.2026
  • Program världscupen i skidskytte 2026/2027

    av Langd.se
    13.07.2026
  • Tung sommar för svenska landslagsåkaren: ”Trist och frustrerande”

    av Maja Eriksson
    13.07.2026