Stak-klassen i Bruksvallarna ställs in

av Mårten Lång • 15.11.2022
Stak-klassen var tänkt som en nyhet under lördagens tävling i Bruksvallarna. Nu står det klart att den klassen stryks. Förklaringen: för få anmälda.
Stak-klassen var tänkt som en nyhet under lördagens tävling i Bruksvallarna. Nu står det klart att den klassen stryks. Förklaringen: för få anmälda.

Det var planerat för en klass med enbart stakning till lördagens tiokilometerslopp vid säsongspremiären i Bruksvallarna. Detta dock en tävling som inte hade FIS-status.

Men med ett dygn kvar av den ordinarie anmälningstiden var det bara tre åkare anmälda till den rena stakklassen. 

Detta var Team Ramuddens Johannes Eklöf och Ida Palmberg (Hallby och Högbo) samt Lager 157 Ski Teams Karolina Hedenström (Östersund).

Nu har arrangörerna beslutat att stakningsklassen ställs in.

I den traditionella klassen, 10 kilometer klassiskt, är det med ett dygn kvar av anmälningstiden 176 anmälda åkare, och här finns den svenska eliten i såväl traditionellt som långlopp.

Tävlandet inleds på fredagen med sprint i den klassiska tekniken. Mer inför Bruksvallstävlingarna kommer kommande dagar här på langd.se.

SVT kommer att sända seniorklasserna alla tre tävlingsdagarna. 

Läs mer inför längdpremiären här

FAKTA:
Fredag 18 november: D/H 17-20, D/H 21-. Sprint klassisk stil, Första start prolog klockan 8.45.
Lördag 19 november: D/H 21- 10km, D/H 17-20 10km, D/H 21-. Intervallstart klassisk stil. Start klockan 8.50
Söndag 20 november: D/H 21- 15km, D/H 17-20 15km, Intervallstart. Fri stil. Start klockan 9.00

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Bolshunov gör internationell comeback – konkurrenter rasande

    På torsdag kör den ryska stjärnan Alexander Bolshunov sin första internationella skidtävling i Europa sedan kriget startade. Konkurrenterna reagerar kraftigt.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.02.2025
  • Norges trupp till världscupen i Falun

    av Pressmeddelande
    10.02.2025
  • Världscupsåkaren tog hem Medelpad Classic Ski

    av Max Östlund
    10.02.2025
  • Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    10.02.2025
  • Ingen superdag i mix-stafett för Sverige i JVM

    av Max Östlund
    09.02.2025