Stjärnan sjuk – riskerar att missa VM

av Langd.se • 24.02.2025
En av de största stjärnorna inför VM i Trondheim meddelar nu att han är sjuk. Nu ligger mästerskapet i fara.

En av de största stjärnorna inför VM i Trondheim meddelar nu att han är sjuk. Nu ligger mästerskapet i fara.

Finska storhoppet inför VM i Trondheim, IIvo Niskanen, har fått influensa. Det var efter tävlingarna i Sverige som sjukdomen slog till.

– Tyvärr kom influensan som en gåva från Sverige. På söndagskvällen när jag reste hem kände jag mig redan lite konstigare än normalt och i början av veckan slog sjukdomen till, säger han till Ilta-Sanomat.

VM i Trondheim börjar 26 februari, den 1 mars skulle det varit dags för IIvo Niskanens första planerade tävling. Han är nu isolerad och meddelar redan nu att han kommer missa den.

– Nu tar vi en dag i taget när det gäller återhämtning, men jag kan redan nu med säkerhet säga att jag inte kommer åka lördagens skiathlon i Trondheim.

Läs också: Programmet för skid-VM i Trondheim 2025

Det återstår att se om han är tillräckligt frisk den 4 mars för att köra 10 kilometer klassiskt. Distansen han vann när världscupen avgjordes i Falun för några veckor sedan.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    by Maja Eriksson
    29.07.2026

Fler artiklar

  • Myhlback knäckte norska stjärnorna i Trysil

    För tredje året i rad var de norska OS- och VM-stjärnorna chanslösa mot Alvar Myhlback i Trysilsprinten.
    av Maja Eriksson
    24.07.2026
  • Skidprofiler imponerade i MTB-tävlingen Fjällturen

    av Langd.se
    24.07.2026
  • 400-metersintervaller – utveckla din snabbhet

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • Succétränaren avslöjar: Så här mycket kan motionärer öka syreupptaget på åtta veckor

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • Skidskytteparet väntar sitt första barn

    av Langd.se
    22.07.2026