Stjärnan vurpade i sista backen – Sundling vann finalen

av Kjell-Erik Kristiansen • 22.03.2026
Tiotusentals amerikaner hade kommit till den gamla OS-byn Lake Placid för att säga hejdå till landets största längdskidåkningsstjärna någonsin. Jessie Diggins grät redan på startlinjen. Men i sista kurvan innan sista uppförsbacken skedde katastrofen. Hon föll. Då stack Jonna Sundling ifrån och vann 20 km masstart i fristil.

Tiotusentals amerikaner hade kommit till den gamla OS-byn Lake Placid för att säga hejdå till landets största längdskidåkningsstjärna någonsin. Jessie Diggins grät redan på startlinjen. Men i sista kurvan innan sista uppförsbacken skedde katastrofen. Hon föll. Då stack Jonna Sundling ifrån och vann 20 km masstart i fristil.

Det som länge varit en stor gruppresa slutade i stor dramatik. För förutom Diggins föll också Frida Karlsson och det norska stjärnskottet Karoline Grøtting. Istället passade Jonna Sundling på att rycka.
Hon fick dom nödvändiga metrarna ner mot stadion och vann före Linn Svahn och Heidi Weng, som också undvek den sista vurpan.
Därmed tog också Jonna Sundling båda 20 km masstartstävlingarna i världscupen i år. Hon vann också premiären i finska Ruka.
Men det mesta handlade om Jessie Diggins den här dagen.
Hon hade redan vunnit världscupen, så hon förlorade ingen världscup på fallet. Moa Ilar och Maja Dahlqvist var redan klara som tvåa och trea i totalen.
– Jag kände att jag åkte för hela världen, säger Diggins, som inte kunde hålla tårarna tillbaka efter målgång heller. 34-åringen från Afton, Minnesota har tagit längdåkningen till en ny nivå i USA med både OS- och VM-guld samt totalseger i 4 av dom 6 sista världscuperna. Hon har vunnit Tour de Ski och kommit med i TV-shower där längdåkningen aldrig tidigare varit i landet.

FÖLL i sista backen, men hyllades av tusentals på hemmaplan. Jessie Diggins är färdig som längdåkare. Foto: NORDIC FOCUS

Frida föll två gånger
Frida Karlsson vurpade två gånger. Först tog hon en hel salto över norskan Astrid Øyre Slind som föll i en uppförsbacke. Sedan gick hon ner då Diggins föll. Då hade Frida kommit tillbaka och kämpade i täten.
Linn Svahn höll precis undan för Heidi Weng i kampen om ”silvret”. Moa Ilar slutade på 13:e plats och Frida Karlsson blev 15:e efter vurpan.

Klæbos seger nummer 113
Herrarnas lopp blev helt annorlunda och Norges röda armé dominerade täten på fältet hela vägen.
Och det slutade som vanligt med Johannes Høsflot Klæbo först över mållinjen. Nu till världscupseger nummer 113. Dessutom blev han den första att vinna alla tre cuperna: Totalt, distanscupen och sprintcupen.
Bakom följde Harald Østberg Amundsen, Einar Hedegart och Andreas Fjorden Ree.
Dom svenska åkarna kom snabbt ner på jorden efter fina insatser i klassisk och i sprint. Dom var aldrig med i täten och vi måste helt ner på 29:e plats för att hitta Eric Rosjö som bäste svensk.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026
  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • Häggström och Sundling svenska mästare i sprint

    På både dam- och herrsidan var det Piteå Elit-åkare som var starkast.
    av Langd.se
    29.03.2026
  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026
  • Tider och startlistor inför söndagens tävlingar

    av Langd.se
    29.03.2026