Svenska herrarna missade pallen – Norge vann efter spurtduell

av Hanna Karlsson • 24.03.2023
Det blev inte helt överraskande Norges förstalag som vann sprintstafetten. Sveriges lag 1 var med och slogs om pallplatser hela vägen in i mål.

Det blev inte helt överraskande Norges förstalag som vann sprintstafetten. Sveriges lag 1 var med och slogs om pallplatser hela vägen in i mål.

Det blev inte helt överraskande Norges förstalag som vann sprintstafetten. Sveriges lag 1 var med och slogs om pallplatser hela vägen in i mål.

Det gick lugnt på de första sträckorna i herrarnas sprintstafett.

Men på den femte sträckan ökade Norges förstalag, genom Erik Valnes, farten och flera lag fick släppa. Där ibland Sveriges förstalag, där Marcus Grate körde och han växlade över till Edvin Anger som gav sig ut på sista sträckan.

Anger gjorde allt för att täta luckan och han lyckades gå i kapp. Farten i tät sänktes också när Johannes Hösflot Kläbo (Norge lag 1) låg i tät och klungan blev större igen.

I sista backen innan upploppet gick Kläbo hårt och det var bara Federico Pellegrino från Italiens förstalag som kunde hänga med.

I spurten var Johannes Hösflot Kläbo den som var starkast och han tog Norges förstalag högst upp på prispallen ännu en gång.

Italienarna fick nöja sig med andra plats. Federico som förlorade spurtstriden hade även med sig Francesco De Fabiani i laget.

Tredjeplatsen togs av Norges andralag, genom Harald Östberg Amundsen och Sindre Björnestad Skar.

Marcus Grate och Edvin Anger fick nöja sig med fjärdeplatsen.

– Jag lyckades komma i kapp och försökte bara hålla mig lugn. Men jag blir lite trött på slutet, säger Edvin Anger till Viaplay efter loppet och tillägger:

– Men jag gör det jag kan, jag ger det jag har för dagen.

Tre lag var inblandade i en krasch, ett av lagen var Sveriges lag 2 med bland annat Oskar Svensson som åkte av banan och hamnade under nätet. Det grusade chanserna till en bra placering för laget där även William Poromaa åkte. De åkte i mål som 15:e och sista lag.

– Jag vet inte vad som hände helt plötsligt släppte skidorna från marken, säger Oskar Svensson efter loppet.

Topp 3 sprintstafett
1. Norge lag 1, 16:28.2
2. Italien lag 1, +0.7
3. Norge lag 2, +2.7

HÄR HITTAR DU SAMTLIGA RESULTAT

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan vann Värnamorullen

    I lördags var det 10-årsjubileum för Värnamorullen. Då dominerade den svenska sprintstjärnan Johanna Hagström, samtidigt som det blev finsk seger i herrklassen.
    av Langd.se
    07.09.2026
  • Olyckan som förändrade allt: “Jag lär mig att röra mig annorlunda nu”

    av Mattis Basille/Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Svensk trippel avslutade VM i rullskidor

    av Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Inga svenska medaljer i dagens sprint

    av Langd.se
    05.09.2026
  • Succédag för Sverige – fyra medaljer

    av Maja Eriksson
    04.09.2026