Svenskhoppet inför Olos/Muonio: ”Lite nervigt”

av Maja Eriksson • 13.11.2025
Imorgon drar den internationella längdsäsongen igång i finska Olos/Muonio med klassisk sprint på programmet. Sofia Henriksson är det svenska hoppet och ser tävlingarna som en chans att väcka tävlingsnerverna inför säsongspremiären i Gällivare nästa helg.

Imorgon drar den internationella längdsäsongen igång i finska Olos/Muonio med klassisk sprint på programmet. Sofia Henriksson är det svenska hoppet och ser tävlingarna som en chans att väcka tävlingsnerverna inför säsongspremiären i Gällivare nästa helg.

Imorgon drar den internationella skidsäsongen igång med klassisk sprint i Olos/Muonio. Totalt är 25 svenska åkare anmälda till tävlingarna och den mest namnkunniga är Sofia Henriksson från Piteå Elit.

31-åringen passar på att dra på sig nummerlappen innan den svenska tävlingssäsongen startar i Gällivare nästa helg.

– Det är lite nervigt, jag känner att pulsen stiger lätt. Bara man är ute och åker skidor så tänker man på att man ska tävla imorgon. Jag känner att det är lite extra nervigt när det är säsongspremiär men det känns också väldigt kul att få dra igång det här nu, säger Sofia Henriksson till Langd.se.

Vad har du för förhoppningar inför tävlingarna i Olos/Muonio?

– Jag ser det mycket som en träningstävling ändå. Det är ju ändå viktigast för mig att prestera nästa helg och sen kommande helger framöver. Det här är ju som en liten smakstart helt enkelt. Man får känna på nummerlappen och kanske göra bort de värsta premiärnerverna tills det gäller på riktigt. Så blir det lite mer avdramatiserat när det kommer till nästa helg. 

”Ett av mina bättre år”

Efter en lång försäsong, där Sofia Henriksosn har tränat mycket själv, blir det extra spännande att mäta krafterna mot andra åkare. I Olos/Muonio blir det hårt motstånd direkt, bland annat av de tyska och italienska damlandslagen.

– Det är alltid pirrigt när det är första tävlingen på året. Jag vet ju inte var jag står och har tränat mycket själv. Det blir ju alltid extra pirrigt.

Hur har din försäsong varit?

– Jag tycker den har varit jättebra. Det är ett av mina bättre år där jag har fått göra mycket som jag velat. Jag har fått vara skadefri och frisk hela året.

Se också: Premiär i längdskidor och skidskytte: Program och sändningstider

Viktiga tävlingar i Gällivare

Nästa helg startar säsongen på riktigt med premiärtävlingar i Gällivare. Sofia säger att det är viktiga tävlingar för att få komma ut på världscupen.

– Man vet ju att det är en viktig helg. Säsongen är lång men jag vet också om man presterar bra i Gällivare då kan man kanske komma ut på världscupen. Då kan det flyta på. Kommer man inte ut där så kommer det fler chanser, men vägen blir ju svårare. Säsongen är också lång. Det är inte hela säsongen som hänger på den helgen, konstaterar hon.

Vad har du för mål den här säsongen?

– Först och främst vill jag kunna prestera på min topp. Det är ändå det som ligger högst upp, utifrån mig själv och kunna få ut det mesta jag kan. Det är ju ett OS den här säsongen och det kittlar lite extra att kunna tänka på att det finns någon liten procents möjlighet att ta sig dit. Det kittlar men det är extremt tufft också i damlaget just nu. Det är jag medveten om.

I Gällivare är 10 km klassiskt den viktigaste distansen enligt Sofia. För den distans hon tror att hon har störst chans att bli uttagen till i OS , är femmilen i klassisk stil.

– Tio klassiskt blir ju extremt viktigt för mig. På OS, om det är någonting jag tror att jag skulle kunna bli uttagen till så är det en femmil i klassiskt, säger hon avslutningsvis.

Tävlingarna går att se på streamingtjänsten SC Play som ingår i medlemskapet på Langd.se. BLI MEDLEM HÄR för att se tävlingarna i Olos/Muonio.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Ny rysk plan kan öppna dörren till världscupen

    Ryska skidskyttar kan snart vara tillbaka i världscupen – via en belarusisk bakdörr.
    av Ingeborg Scheve
    08.06.2026
  • Stjärnan tilldelas Victoriapriset 2026

    av Maja Eriksson
    08.06.2026
  • Tar över Norges svåraste skidjobb

    av Langrenn.com
    07.06.2026
  • Ger tävlingskalendern godkänt: ”Varje säsong är annorlunda”

    av Leandro Lutz
    07.06.2026
  • Hemligheten bakom snabbare återhämtning: Vad och när du ska äta för effektiv träning?

    av Bezky.net
    06.06.2026