Tre svenskar top-3 ger förhoppningar i Cogne

av Kjell-Erik Kristiansen • 01.02.2025
Tre svenska åkare i top-3 i prologen i den klassiska sprinten i italienska Cogne. Det ger förhoppningar om pallplatser också idag, även om både Jonna Sundling, Linn Svahn och Emma Ribom fattas.

Tre svenska åkare i top-3 i prologen i den klassiska sprinten i italienska Cogne. Det ger förhoppningar om pallplatser också idag, även om både Jonna Sundling, Linn Svahn och Emma Ribom fattas.

Edvin Anger har fortfarande toppformen som gav honom den första världscupsegern i franska Les Rousses för två veckor sedan. Nu var han endast 42 hundradelar efter den norska segraren Erik Valnes. Killen som avgjorde fredagens teamsprint för Norge.
Möjligen kommer segerkampen att stå mellan dessa båda.

Glädjande var Anton Grahns tredjeplats (bilden ovanför). Den tidigare juniorvärldsmästaren från Mora imponerade med tredjeplatsen från ett så högt startnummer som 55. Nu är frågan vad han kan göra i heaten på hög höjd och med trög nysnö som underlag.

Tyvärr försvann den formstarke Oskar Svensson lite överraskande, samt att Olle Jonsson åter igen misslyckades i att nå kvartfinalen. Kanske var det sista chansen att kvala in till VM i Trondheim som blev borta för Jonsson.

Å andra sidan imponerade Måns Skoglund med en 14:e plats. När han korsade mållinjen slog han faktisk ut Oskar Svensson, som senare rasade till en 35:e plats. Även Johan Häggström finns med i kvarten efter en 18:e plats i kvalet, en plats före Norges Even Northug som var med i fredagens segerlag i parstafetten med Valnes.

Maja Dahlqvist är också en het segerkandidat. Speciellt efter den svettiga spurten hon levererade i fredagens stafett. Nu var hon trea. Och även om det var en bit upp til segrande finskan Jasmi Joensuu och norskan Ane Appelkvist Stenseth så är Maja en av dom största favoriterna när Jonna Sundling och Kristine Stavås Skistad inte är på plats.

Märta Rosenberg imponerade också med en stark 7:e plats, medan Johanna Hagström gick tryggt vidare som 11:a. Moa Lundgren slutade som 15:e medan Ella Olsson och Moa Hansson åkte ur i prologen.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Skidstjärnan skiljer sig efter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Kan tvingas lägga av

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • 1

    Beordrad till sängläge i tre månader: ”Den värsta mardrömmen för en idrottare”

    by Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • 1

    Nyförälskad Weng i kanonform: ”Hon har det både i käften och i benen”

    by Ingeborg Scheve
    12.10.2026

Fler artiklar

  • Slutsålt i våras – löparfest även nästa år

    Vårens Anger TT Run lockade 1 000 löpare till Hedemora. Nu står det klart att arrangemanget kommer tillbaka nästa år.
    av Mattias Modéen
    15.10.2026
  • Här är de svenska stjärnorna som tävlar i Loop One-festivalen

    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Frida Karlsson inför hemma-VM: ”Jag hoppas kunna bjuda på show”

    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Ännu inget tv-avtal klart inför skid-VM

    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Ski Classics kommer till Spanien med RTVE

    av Ski Classics
    14.10.2026