Vallamiss satte stopp för svenska herrarna i sprintstafetten

av Hanna Karlsson • 26.02.2023
Det blev ingen medalj för herrarna i sprintstafetten. Efter loppet var både Calle Halfvarsson och Edvin Anger tydliga med att materialet inte hade fungerat.

Det blev ingen medalj för herrarna i sprintstafetten. Efter loppet var både Calle Halfvarsson och Edvin Anger tydliga med att materialet inte hade fungerat.

Det blev ingen medalj för herrarna i sprintstafetten. Efter loppet var både Calle Halfvarsson och Edvin Anger tydliga med att materialet inte hade fungerat.

Efter nattens häftiga snöfall hade förutsättningarna i Planica ändrats drastiskt. Sverige som haft skidor i topp under hela mästerskapet upplevde något helt annat i dag.

Calle Halfvarsson hade svårt att hänga med toppåkarna i sprintstafetten och efter loppet var han tydlig med att han inte var nöjd med materialet.

– Vi missade lite med skidorna tyvärr. Kände redan i starten att de suger, säger han.

Anger håller med
Han säger vidare att med bra material under fötterna ska han inte bli ifrån åkt av åkare som Francesco de Fabiani och Renaud Jay.

– De är bra, men om jag har bra skidor så ska de inte åka ifrån mig.

Även Edvin Anger höll med om att materialet inte var bra efter loppet.

– Jag tror inte att vi hade materialet med oss. Det skulle kunna vara så, jag vet inte, säger han.

Men han vill inte skylla något på vallateamet.

– Det är ingenting jag surar över. Det är bara att gå hem och utvärdera, jag vet att de gör allt vad de kan.

Efter loppet är landslagschef Anders Byström ledsen för killarnas skull, ännu ett herrlopp i ett VM utan medalj.

– Nu tänker man mest på killarna, att de inte fick till det, säger han.

Analyserat loppet
Han håller med om att materialet inte var bra i dag. Han säger att de analyserat loppet och att de kommit fram till att skidorna inte var på topp.

– Vi hade inte bäst i dag och då är det svårt att möta de bästa på de här premisserna. Men det är ingen tvekan om att de gjorde allt de kunde och kämpade verkligen, säger han.

Även Emma Ribom sa efter loppet att hon inte heller hade haft de bästa skidorna. De körde på samma valla som killarna, men lyckades ändå ta guld.

– Det säger en hel del om tjejerna också, de fick ta i lite i dag, säger Anders Byström.

Nästa lopp i VM är på tisdag, då är det dags för damerna att 10 kilometer i fri stil med intervall start.

HÄR HITTAR DU HELA VM-PROGRAMMET

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Norska stjärnan: ”Känner inte igen mig själv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.12.2025
  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • OS 2026: Komplett guide inför herrarnas stafett

    Tävlingen med den största favoriten i den olympiska längdskidåkningen i Val di Fiemme. Norge är så mycket bättre än alla andra att stafetten till och med har plockats bort från världscupprogrammet. De övriga nationerna får i praktiken kämpa om silvret – såvida inte det norska laget råkar ut för en olycka under loppet.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026
  • Kastar in Halfvarsson och Iversen i herrstafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026
  • Sverige föll i det stående skyttet – norskt guld

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026
  • Ebbas mardröm krossade guldchanserna

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026
  • OS 2026: Komplett guide inför damernas sprint

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.02.2026