Vann första SM-guldet i måndags – ”Klar med längdåkning men inte elitidrott”

av Mårten Lång • 28.03.2024
I karriärens näst sista SM-start vann han sitt första SM-guld. Nu kommer han att ”byta sport”: — Jag är klar med längdskidor, men jag kommer inte sluta elitidrotta, säger 31-åringen.

I karriärens näst sista SM-start vann han sitt första SM-guld. Nu kommer han att ”byta sport”: — Jag är klar med längdskidor, men jag kommer inte sluta elitidrotta, säger 31-åringen.

I karriärens näst sista SM-start vann han sitt första SM-guld. Nu kommer han att ”byta sport”: — Jag är klar med längdskidor, men jag kommer inte sluta elitidrotta, säger 31-åringen.

Nästa veckoslut avslutas Ford Smart Energy Cup, detta med tre tävlingar i Sollefteå. Där kommer 31-årige Viktor Brännmark göra sina sista lopp som elitskidåkare.

— Jag har kört alla Sverigecuper under de senaste tio åren. Och det kommer att bli väldigt känslosamt. Jag gjorde mitt sista intervallpass hemma på skidstadion i Östersund innan jag åkte till SM, vilket kändes oerhört känslosamt, så även på SM och det kommer det även att bli i Sollefteå. Men jag känner att jag är klar med detta nu, säger Brännmark.

Han gjorde sitt första SM-lopp 2010. För två år sedan tog han den första medaljen; ett brons på femmilen.

I måndags tog han karriärens första SM-guld; detta i stafetten tillsammans med Fredrik Andersson och Johan Häggström, i Piteå Elit.

— Det var stort. Jag visste före start att det var sista chansen. Det är bara att lyfta på hatten och tacka Johan för avslutningen. Han la upp det helt perfekt. Jag såg att han knöt näven när han passerade mållinjen, och att Edvin (Anger, Åsarna) slängde stavarna. Men vi vågade inte jubla på riktigt förrän vi sett målfotot.

Är detta ditt starkaste minne från skidkarriären?
— Nej, jag skulle säga att det var SM-femmilen i Gällivare för fem år sedan. Johan startade sist; Björn (Sandström) näst sist och jag en och en halv minut före Johan. De kom ikapp och vi bildade ett Pite-tåg i skogen. Johan vann; Björn tog sin första SM-medalj och jag blev sexa. Det var häftigt. Sen är det klart att det var otroligt stort att vinna min första individuella medalj på femmilen 2022 och sen givetvis guldet i måndags, säger Brännmark.

Vad är det som gör att du väljer att sluta nu?
— Det är en känsla som växte fram under sommar och höst. Säsongen 2022-23 var den bästa jag gjort; jag gjorde mina bästa resultat i Skandinaviska Cupen (13:e i Falun) och i världscupen (21:a på femmilen i Holmenkollen). Till den här säsongen valde jag att försöka justera i träningen för att se om jag skulle kunna ta nästa steg. Men det blev ingen jättesuccé. Och så känner jag mig klar, säger Brännmark.

Men du kommer att fortsätta elitidrotta?
— Jag är klar med längdskidor, men jag kommer inte att sluta idrotta och jag kommer inte att sluta satsa som elitidrottare, säger Brännmark hemlighetsfullt.

I somras visade han hög kapacitet som löpare då han blev 16:e på Stockholm Marathon (detta på 2.27.12). Han var anmäld till Berlin Marathon, men skadade sig och kunde inte starta.

Nu är han anmäld till storloppet i den tyska huvudstaden igen.

— Jag vill inte gå ut med några tider, men jag har höga mål. Och fokus kommer att vara till hundra procent på maraton.

Kan du överföra din skidträning till löpningen; eller blir det ett helt annat upplägg?
— Det kommer att se helt annorlunda ut, och det känns väldigt kul. Jag har sneglat mycket på det ”norska upplägget” med dubbeltrösklar. Det känns spännande, och jag har, nu när jag ska sluta som elitskidåkare, faktiskt köpt min första laktatmätare, säger Brännmark med ett skratt.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    En trotjänare lägger av

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    Jenny Larsson har varit en del av Lager 157 Ski Team i två säsonger. Nu står det klart att hon lämnar det svenska topplaget.
    av Maja Eriksson
    27.04.2026
  • Skidvärlden i sorg efter dödsolycka

    av Langrenn.com/Langd.se
    27.04.2026
  • Planera den årliga träningscykeln

    av ADÉLA ROČÁRKOVÁ
    26.04.2026
  • Dina skidor hatar dig om du glömmer detta

    av Ingeborg Scheve
    26.04.2026
  • Från sensation till skitsäsong – nu vill hon tillbaka

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2026