Planerar störande klimatprotester under skid–VM

Klimatprotester under världscupen i Trondheim 2023
Föreståndare för organisationen Folk mot fossilmakta avslöjar nu sina planer mot VM i Trondheim.

Föreståndare för organisationen Folk mot fossilmakta avslöjar nu sina planer mot VM i Trondheim.

Miljöorganisationen Folk mot fossilmakta avslöjar att de planerar störande klimatprotester under skid-VM. På söndag ska organisationen presentera sina planer. Det sker under norska mästerskapen på Gåsbu, precis innan damernas stafett ska starta.

”Den 19 januari kommer Folk mot fossilmakten att offentliggöra sina planer för fredliga men störande protester under skid-VM i Trondheim”, skriver organisationen i ett pressmeddelande på fredagskvällen.

De menar att protester av den här typen är ett sätt att markera sina ståndpunkter och hoppas att ledningen och arrangörerna för skid-VM i Trondheim ska stödja dem i kampen mot klimatförändringarna.

”Världen har för första gången nått 1,5 graders uppvärmning jämfört med förindustriell tid. Fossila bolag har under lång tid sponsrat och använt skidåkningen för att förbättra sitt rykte. Kommer arrangörerna av skid-VM våga ge utrymme åt motståndsröster mot fossilindustrin, eller kommer sponsoravtalen stå i vägen?”

Det är inte första gången klimataktivister demonstrerar på ett mycket störande sätt i samband med skidtävlingar.

Det hände bland annat under säsongspremiären på Beitostølen 2022 och ett par veckor senare under världscupen i Lillehammer. Där fick en av världscupdebutanterna sin potentiella stora internationella genombrottschans förstörd av demonstranter i spåret.

Under årets Vasalopp tog sig demonstranter in på upploppet. Som tur var hann polis och funktionärer på plats hindra demonstranterna från att förstöra tävlingen.

Vasaloppet är en av de organisationer som vidtagit en serie av åtgärder för att förhindra demonstranter från att förstöra skidtävlingar. Mer om åtgärderna kan du läsa här: Efter sabotaget mot Vasaloppet – två aktivister döms.

Skid-VM i Trondheim går mellan den 26 februari till den 9 mars 2025.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • TV-experten vann långlopp på Svalbard

    Till vardags är hon expert på Viaplay. Under helgen vann Anna-Karin Strömstedt långloppet Svalbard Skimaraton.
    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Öppnar upp efter avskedet: ”Jag blev besviken”

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • KRÖNIKA: Kan vi göra längdskidåkning mer rättvis?

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    av Maja Eriksson
    19.04.2026
  • Tvingas pausa karriären för andra gången

    av Langd.se
    19.04.2026