Maja på toppen – tre år efter senaste gången

av Kjell-Erik Kristiansen • 01.02.2025
Näven i luften. Vill jubel bland dom italienska bergen. Inte så konstigt. Maja Dahlqvist är en vinnare igen. Tre år efter det begav sig senast.

Näven i luften. Vill jubel bland dom italienska bergen. Inte så konstigt. Maja Dahlqvist är en vinnare igen. Tre år efter det begav sig senast.

För utan Skistad, Sundling, Svahn och Ribom var det ingen som hotade Maja i finalen i den klassiska sprinten i Cogne.
Hon tog kommandot i god tid innan finalen och hade inga problem att hålla undan. Tvåan Nadine Fähndrich från Schweiz var sekunden efter.
Maja gick från klarhet till klarhet efter den tredje bästa tiden i prologen. Falun-Borlänge-åkaren verkar ha hittat formen och nu gäller det att behålla den fram till VM i Trondheim.

– Något annat att vinna
– Det var på tiden. Det är något annat att vinna. Idag kände jag att antingen vinner jag eller så blir jag sist, säger Maja Dahlqvist till Viaplay. Senast hon vann individuellt i världscupen var i tyska Dresden den 18 december 2021
– Vi har ju nästan inte haft en enda tävling i år där alla har varit på plats, fortsätter hon och är inte alls ledsen över att flera stjärnor fattades.
Inför den här säsongen flyttade ju Maja Dahlqvist och sambon Kevin Bolger från USA till den norska VM-staden för att förbereda sig maximalt.
I finalen i Cogne jublade trean Laura Gimmler nästan lika mycket som segraren Dahlqvist. Det var den första pallplatsen för den rutinerade tyskan.

MAJA tillbaka som segrare i Cogne. Vann före Nadine Fähndrich (tv) och Laura Gimmler. Foto: NORDIC FOCUS

Dom övriga svenskorna försvann i kvartsfinalen. Johanna Hagström blev dessutom diskad för sitt andra gula kort. Det gjorde att en halvskadad Jessie Diggins fick en plats i semifinalen.
Märta Rosenberg försökte, men fick ge sig på upploppet. Varken hennes eller Moa Lundgrens tider räckte till en lucky loser-plats.

Edvin Anger orkade inte
Bland herrarna tog sig Edvin Anger åter igen hela vägen till finalen. Men Hedemora-sonen orkade inte bjuda upp till kamp mot en norsk trio som härjade hela vägen in till mål.
Erik Valnes vann före lagkompisarna Ansgar Evensen och Even Northug. Edvin blev sist i finalen. Nu måste nog Åsarna-åkaren vila upp sig efter ett hårt tävlingsprogram på sistone.
Anton Grahn och Måns Skoglund tog sig båda till semifinalen och nådde en ny nivå. Men steget till final är fortfarande lite för stort, även om Anton bara var halvsekunden ifrån. Måns imponerade och vann sin kvartsfinal.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    En trotjänare lägger av

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • 1

    Startlistor och starttider söndag

    by Langd.se
    12.04.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026

Fler artiklar

  • En trotjänare lägger av

    Den röda dräkten till Borås SK kommer troligen inte att synas lika långt fram i fältet nästa år. Trotjänaren på 33 år väljer att avsluta karriären. En karriär som inneburit många framgångar under mer än tio år i den svenska eliten.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • Avslutade säsongen i mars – nu har Stina Nilsson tagit ett beslut om framtiden

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Har fått reaktioner: ”Ångrar ingenting”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    28.04.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Supertalangen får chansen i landslaget – se hela laget här

    av Langd.se
    28.04.2026