Jenny Larsson förlänger med Lager 157 Ski Team

av Kjell-Erik Kristiansen • 16.05.2025
Många övergångar inom långloppsteamen just nu. Men en som valt att stanna är Jenny Larsson. Hon har nyss förlängt med Lager 157 Ski Team och satsar på seger i Vasaloppet.

Många övergångar inom långloppsteamen just nu. Men en som valt att stanna är Jenny Larsson. Hon har nyss förlängt med Lager 157 Ski Team och satsar på seger i Vasaloppet.

– Lager 157 Ski Team är stolta att meddela att Jenny Larsson har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med laget. Med förlängningen stärker både Jenny och teamet sin långsiktiga satsning – med det tydliga målet att stå högst upp på prispallen i Vasaloppet, skriver teamet på Instagram.

Efter övergången till Lager 157 den gångna säsongen har Jenny Larsson levererat en stark säsong med flera placeringar i toppen. Det har enligt teamet också gjort henne till en nyckelperson för teamets fortsatta framgångar.

– Jag är väldigt glad över att fortsätta min satsning tillsammans med Lager 157 Ski Team. Vi har ett starkt lag och en professionell miljö som ger mig rätt förutsättningar att nå mina mål – och Vasaloppet är det stora målet, säger Jenny Larsson om att hon nu väljer att fortsätta.

Teamchefen Anton Järnberg kommenterar:
– Jenny är en åkare med enorm potential, som hon verkligen har visat. Vi tror starkt på henne i kampen om segern i Vasaloppet och andra stora tävlingar.

Det nya avtalet gäller fram till våren 2027 och tillsammans med redan presenterade åkarna Emil Persson och Alvar Myhlback markerar förlängningen en fortsatt satsning på långlopsskidåkning i världsklass för Lager 157 Ski Team.

Dom senaste åren har teamet dominerat i Vasaloppets herrklass. Senast med seger för Alvar Myhlback och året innan med Torleif Syrstad som då åkte i Lager 157.
Kanske är det dags på damsidan igen i 2026? Britta Johansson Norgren var ju den stora damstjärnan då hon åkte för Lager 157 Ski Team. Jenny Larsson kan följa i hennes fotspår.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Kämpade om sprinttröjan – nu blir de lagkamrater

    Förra året kämpade de intensivt om den gröna tröjan i Ski Classics. Nu värvar Gabriel Strid och Team GS8 konkurrenten.
    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Arrangören betalar ut dubbla prispengar

    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Två svenska segrar sista tävlingsdagen i Trollhättan

    av Langd.se
    30.08.2026
  • Myhlback fråntogs segern i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Norsk storslam i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026