Jenny Larsson förlänger med Lager 157 Ski Team

av Kjell-Erik Kristiansen • 16.05.2025
Många övergångar inom långloppsteamen just nu. Men en som valt att stanna är Jenny Larsson. Hon har nyss förlängt med Lager 157 Ski Team och satsar på seger i Vasaloppet.

Många övergångar inom långloppsteamen just nu. Men en som valt att stanna är Jenny Larsson. Hon har nyss förlängt med Lager 157 Ski Team och satsar på seger i Vasaloppet.

– Lager 157 Ski Team är stolta att meddela att Jenny Larsson har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med laget. Med förlängningen stärker både Jenny och teamet sin långsiktiga satsning – med det tydliga målet att stå högst upp på prispallen i Vasaloppet, skriver teamet på Instagram.

Efter övergången till Lager 157 den gångna säsongen har Jenny Larsson levererat en stark säsong med flera placeringar i toppen. Det har enligt teamet också gjort henne till en nyckelperson för teamets fortsatta framgångar.

– Jag är väldigt glad över att fortsätta min satsning tillsammans med Lager 157 Ski Team. Vi har ett starkt lag och en professionell miljö som ger mig rätt förutsättningar att nå mina mål – och Vasaloppet är det stora målet, säger Jenny Larsson om att hon nu väljer att fortsätta.

Teamchefen Anton Järnberg kommenterar:
– Jenny är en åkare med enorm potential, som hon verkligen har visat. Vi tror starkt på henne i kampen om segern i Vasaloppet och andra stora tävlingar.

Det nya avtalet gäller fram till våren 2027 och tillsammans med redan presenterade åkarna Emil Persson och Alvar Myhlback markerar förlängningen en fortsatt satsning på långlopsskidåkning i världsklass för Lager 157 Ski Team.

Dom senaste åren har teamet dominerat i Vasaloppets herrklass. Senast med seger för Alvar Myhlback och året innan med Torleif Syrstad som då åkte i Lager 157.
Kanske är det dags på damsidan igen i 2026? Britta Johansson Norgren var ju den stora damstjärnan då hon åkte för Lager 157 Ski Team. Jenny Larsson kan följa i hennes fotspår.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • Långlopsstjärnan Max Novak kan gå miste om 300 000 kr efter diskningen i Birken
    1

    Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • Max Novak diskad efter knuffen i målområdet.
    1

    Novak diskad – Igen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    15.03.2025
  • 1

    Missade VM och hela säsongen – nu berättar hon varför

    by Maja Eriksson
    17.11.2025
  • Kati Roivas tvingas nu avsluta sin tävlingssäsong tidigare.
    1

    Tvingad till tidig säsongsavslutning

    by Max Östlund
    13.03.2025

Fler artiklar

  • Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland

    Linn Gestblom och maken Christian har blivit husägare. Efter säsongen lämnar hon Östersund för värmländska Torsby.
    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Succékval för Myhlback – Svahn tillbaka

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Efter norrmännens utspel: ”De bör nog ha lite respekt”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Tillbaka i IBU-cupen efter tunga året – blev bästa svensk

    av Maja Eriksson
    04.12.2025
  • Landslagsåkaren inledde säsongen starkt i IBU-cupen

    av Maja Eriksson
    04.12.2025