Ida och Robin rappast i Åsarna

av langd • 13.01.2008
Ida Maria Erika Ingemarsdotter och Kjell Magnus Robin Bryntesson var namnen för dagen när sprinttävlingarna i fri stil avgjordes i Åsarna.

Ida Maria Erika Ingemarsdotter och Kjell Magnus Robin Bryntesson var namnen för dagen när sprinttävlingarna i fri stil avgjordes i Åsarna.

Ida Maria Erika Ingemarsdotter och Kjell Magnus Robin Bryntesson var namnen för dagen när sprinttävlingarna i fri stil avgjordes i Åsarna.

Torbjörn Nordvall och Erik Nilsson

De båda 22-åriga landslagsåkarna visade ingen pardon mot sina konkurrenter.
Det var kontrollerat från start till mål i kval, kvartsfinal, semifinal och final.

Åsarnas egen sprintdrottning Ida Ingemarsdotter visade gryende storform och vann ohotad före Susanne Nyström, Piteå Elit och Maria Gräfnings, Östersunds SK.
– Jag har tränat hårt de senaste veckorna och fokuserat på att vara på topp till världscuptävlingarna i Canmore, Kanada nästa vecka. I dag fick jag beskedet att jag ligger rätt i fas. Nu ska jag ta det lite lugnare fram mot Kanada där jag hoppas på bra resultat, sa den tuffa Svegs-tjejen.

Ida Ingemarsdotter - foto: Erik Nilsson Sports Management
Ida Ingemarsdotter – foto: Erik Nilsson Sports Management

Även i herrsprinten var det en offensiv ungdom som markerade sin ställning som en av landets mest intressanta sprintåkare.

Sollefteå SK:s Robin Bryntesson åkte taktiskt fullslipat och lyckades utmanövrera betydligt mer rutinerade Thobias Fredriksson i finalen.
– Jag ödslade inte kraft i kval, kvart- och semifinal utan försökte hålla krutet torrt till finalen. Där satte jag in stöten i värsta backen och fick övertaget på Thobias Fredriksson.

Robin Bryntesson tjöt av glädje när han sprängde mållinjen först:
– Grymt skönt, jag är superladdad inför världscupen nästa vecka i Kanada och jag är lycklig över att få vinna här i Åsarna. Det ger extra kraft och energi, sa sprintfantomen från Rossön.

3:a Fredrik Östberg - 1:a Robin Bryntesson - 2:a Thobias Fredriksson - foto: Erik Nilsson Sports Management
3:a Fredrik Östberg – 1:a Robin Bryntesson – 2:a Thobias Fredriksson – foto: Erik Nilsson Sports Management

Thobias Fredriksson gjorde även han ett starkt genrep inför kommande drabbningar mot världseliten på andra sidan Atlanten.
– Jag är nöjd med dagen. Robin åkte fort, riktigt fort. Och jag måste erkänna att han var bättre idag. Men min form känns god och det här var en mycket fin genomkörare.

Falun-Borlänges Fredrik Östberg fortsätter att rada upp fina lopp. Fyra i lördagens traditionella lopp, trea i dagens sprint. Östberg jobbar sig allt närmare en landslagsplats.

Robin Bryntesson visade redan i Rybinsk, 10:a, att han står på gränsen till ett internationellt genombrott som senior.
Den tidigare JVM-guldmedaljören (2004) och U 23 VM-guldmedaljören (2007) i sprint sprudlade av energi och kraft i Åsarna.

En spännande fortsättning följer med Robin Bryntesson och Ida Ingemarsdotter i Canmore där såväl klassisk som fristilssprint står på programmet.

2:a Susanne Nyström - 1:a Ida Ingemarsdotter - 3:a Maria Gräfnings - foto: Erik Nilsson Sports Management
2:a Susanne Nyström – 1:a Ida Ingemarsdotter – 3:a Maria Gräfnings – foto: Erik Nilsson Sports Management

Damer seniorer A-final:
1) Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK
2) Susanne Nyström, Piteå Elit
3) Maria Gräfnings, Östersunds SK
4) Sofia Bleckur, IFK Mora SK.

Herrar seniorer A-final:
1) Robin Bryntesson, Sollefteå SK
2) Thobias Fredriksson, Östersunds SK
3) Fredrik Östberg, Falun-Borlänge SK
4) Fredrik Karlsson, Eksjö SOK
5) Andreas Domeij, Husum
6) Markus Ottosson, Skellefteå SK.

Resultatlistor

Bildspel från tävlingarna

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • LISTA: Här är skidskyttarna som avslutar karriären

    Efter OS står det klart att flera skidskyttestjärnor avslutar karriären.
    av Maja Eriksson
    14.04.2026
  • Kläbo investerar – har fått in 100 miljoner

    av Langrenn.com
    13.04.2026
  • Sprintstjärnan klar för division 4-lag – efter tung säsong

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.04.2026
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026