Frida Karlsson svimmade efter loppet i lördags

av Johan Trygg • 09.02.2022
Frida Karlsson berättar för Sportbladet att hon svimmade efter skiathlon-loppet i lördags. – Jag vaknade när de hällde juice i munnen på mig, säger hon till tidningen.

Frida Karlsson berättar för Sportbladet att hon svimmade efter skiathlon-loppet i lördags. – Jag vaknade när de hällde juice i munnen på mig, säger hon till tidningen.

Frida Karlsson berättar för Sportbladet att hon svimmade efter skiathlon-loppet i lördags. – Jag vaknade när de hällde juice i munnen på mig, säger hon till tidningen.

Den som såg TV-intervjun med Frida Karlsson efter lördagens skiathlon-lopp kunde se att Frida Karlsson inte var sig lik. Hon kunde knappt svara på frågorna som ställdes.

Nu berättar hon för Sportbladet att hon svimmade en stund efter målgång. Hon tror att det fanns flera orsaker till att hon tuppade av en stund. Det är något som också skett tidigare i hennes karriär.

– Jag tror att det var olika faktorer som spelade in. Det var kylan, jag hade haft hög anspänning som släppte lite och så var jag tom. Jag hade tagit ut mig hårt. Jag kan ta ut mig. Det är en superkraft jag har, säger hon och berättar vidare:

– Jag har svimmat förut när jag gått i mål och hämtat mig väldigt bra. Jag har erfarenhet från det också.

Frida Karlsson berättar också om intervjusituationen en timme efter målgång:
– Jag hade svårt att svara på era frågor. Det var inte mina bästa intervjuer. Ni fick inga scoop direkt. Jag hade inte så mycket att säga om loppet, jag kom inte ihåg så mycket. Men det klarnade när jag fått i mig energi och kommit ner på jorden igen, säger hon nu.

Karlsson säger nu att hon återhämtat sig och att det spritter i benen inför torsdagens millopp.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    SVT har sedan långt tillbaka sänt Tjejvasan, som kommande säsong ingår i Ski Classics. Nu står det klart att SVT även sänder det nystartade herrloppet på samma bana.
    av Maja Eriksson
    17.06.2026
  • TRÄNING PÅ RULLSKIDOR: Grundläggande uthållighet – hur man undviker skador

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    17.06.2026
  • Northug debuterar i svenskt TV-program

    av Längd.se
    16.06.2026
  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    av Maja Eriksson
    16.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    av ProXCskiing.com
    16.06.2026