Kläbo vinnare i dag igen – Poromaa bäste svensk

av Hanna Karlsson • 01.01.2023
Det var ingen som kunde utmana Johannes Hösflot Kläbo om segern i dagens jaktstart. William Poromaa blev bäste svensk med en sjunde plats.

Det var ingen som kunde utmana Johannes Hösflot Kläbo om segern i dagens jaktstart. William Poromaa blev bäste svensk med en sjunde plats.

Det var ingen som kunde utmana Johannes Hösflot Kläbo om segern i dagens jaktstart. William Poromaa blev bäste svensk med en sjunde plats.

Johannes Hösflot Kläbo vann dagens jaktstart på 10 km i klassisk stil före Pål Golberg och Federico Pellegrino.

När den andra etappen av årets upplaga av Tour de Ski gick Kläbo ut i ledning och i ledning var han ohotat genom hela loppet.

Dagens tvåa Pål Golberg försökte jaga i kapp Kläbo, men lyckades inte helt. Han startade som nia, 37 sekunder bakom Kläbo och var i mål drygt 10. sekunder efter. Det var en jämn kamp om andraplatsen som avgjordes med målfoto, där Pål Golberg bedömdes vara före Federico Pellegrino.

Bäste svensk idag var William Poromaa med en sjunde plats, 33.8 sekunder bakom Johannes Hösflot Kläbo.

William Poromaa och Calle Halfvarsson åkte i en stor klunga som försökte jaga i kapp Kläbo. Efter målgång var William Poromaa lite besviken över att han och Halfvarsson fick dra klungan större delen av loppet.

– Jag tror att vi kan komma i kapp, men jag och Calle får göra mycket av jobbet själva, sa han till Viaplay efter loppet.

Calle Halfvarsson tröttnade på slutet och åkte i mål på en 13:e plats 46 sekunder efter dagens vinnare.

Övriga svenska placeringar: Eric Rosjö 27:a, Anton Persson 31:a, Johan Häggström 44:a, Oskar Svensson 50:e, Leo Johansson 91:a.

Topp 3 herrar, 10 km klassisk jaktstart
1. Johannes Hösflot Kläbo, Norge, 25:55.0
2. Pål Golberg, Norge, +10.2
3. Federico Pellegrino, Italien, +10.2

Här kan du se samtliga resultat

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Skidstjärnan skiljer sig efter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Kan tvingas lägga av

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • 1

    Beordrad till sängläge i tre månader: ”Den värsta mardrömmen för en idrottare”

    by Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • 1

    Nyförälskad Weng i kanonform: ”Hon har det både i käften och i benen”

    by Ingeborg Scheve
    12.10.2026

Fler artiklar

  • Sex av tio är unga – eD system RSJ Team bygger för framtiden

    eD system RSJ Team återvänder för säsong XVIII med en omformad trupp av tio åkare, som blandar en tjeckisk kärna med skidåkare från Tyskland, Norge och Slovakien.
    av Leandro Lutz
    21.10.2026
  • Dags att ta fram längdskidorna – här öppnar spåren till helgen

    av Mattias Modéen
    21.10.2026
  • Medlemserbjudande: 15% rabatt på spårkort i Skidtunneln i Torsby

    av I samarbete med Torsbys Skidtunnel
    21.10.2026
  • Tillbaka efter landslagspetningen: ”Jag vill inte bara upp på pallen”

    av Ingeborg Scheve
    20.10.2026