Teamchefen om succén: ”Vi jobbar hårt tillsammans”

av Maja Eriksson • 11.04.2024
Espen Träldal är en av fyra nominerade till utmärkelsen årets Pro Team Director. Här berättar Träldal om; jobbet kring teamet och varför de lyckats så bra den här säsongen.

Espen Träldal är en av fyra nominerade till utmärkelsen årets Pro Team Director. Här berättar Träldal om; jobbet kring teamet och varför de lyckats så bra den här säsongen.

Espen Träldal är en av fyra nominerade till utmärkelsen årets Pro Team Director. Här berättar Träldal om; jobbet kring teamet och varför de lyckats så bra den här säsongen.

Team Eksjöhus har en succéartad säsong bakom sig. Inför avslutningen på lördag leder man lagtävlingen med drygt 400 poäng ner till jagande Team Ragde Charge. Dessutom är flera av åkarna med i toppkampen om de olika västarna. En av personerna bakom framgångarna i Team Eksjöhus är lagets teamchef Espen Träldal.

– Vi har funnits i tre år och det största målet har varit att vinna lagtävlingen. Vi har åkare med olika styrkor. Om någon är sjuk eller är i dålig form har vi alltid andra som går för topplaceringar, säger Träldal.

Stämningen i gruppen är en annan sak Espen lyfter fram;

– Teamet har gjort ett bra jobb under försäsongen. Vi är en väldigt tajt grupp som jobbar hårt tillsammans. Alla är glada för den som får till ett toppresultatet och vi firar som att alla vunnit.

Läs också: Smedås om legendstatusen

Nominerad till årets teamchef

Tack vare framgångarna är Espen Träldal en av fyra teamchefer som är nominerad till årets Pro Team Director:

– Det är en ära. Kul att folk ser jobbet vi lägger ner men vi är ett team och det är många som gör jobbet tillsammans.

Hur skulle du beskriva dig som teamchef?

– Jag gillar att skapa vinnande team. Tidigare har jag jobbat på företag och då handlade det om att göra affärer. Nu är det människor som ska leverera och jag vill ge dem möjligheterna att göra det. Jag är som en spindel som försöker ge alla de bästa förutsättningarna för att göra ett bra jobb.

”Vill vinna på herrsidan”

Damerna har haft en framgångsrik säsong där Magni Smedås vunnit tre tävlingar. Kati Roivas ligger tvåa i totala cupen och har varit på pallen sju gånger. Dessutom har Sofie Elebro tagit sin första pallplats i karriären.

– Vi har ett väldigt starkt damteam. Magni har vunnit flera gånger och förhoppningsvis kan killarna göra det nästa år, säger han och fortsätter:

– Såklart har vi bra tränare och vallare också, vi har allt för att vara ett bra team.

Trots att eran säsong varit framgångsrik, vad känner du att ni vill förbättra till nästa år?

– Vi vill verkligen vinna tävlingar på herrsidan också. Det är största målet till helgen och nästa säsong. Att ha någon kille som går för den gula tröjan. Vi har flera unga åkare som är på väg uppåt. Thomas Ödegaarden och Axel Jutterström är etta och tvåa i ungdomstävlingen och kan nog gå för den gula västen nästa år, säger han avslutningsvis.

HÄR HITTAR DU INFORMATION OM JANTELOPPET.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    by Maja Eriksson
    03.06.2026
  • 1

    Längdåkare med seger i ny sport

    by Langrenn.com
    01.06.2026
  • 1

    Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    by Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • 1

    Skrällseger i Tjeckien: ”Absolut inget jag såg komma”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    31.01.2026

Fler artiklar

  • Två veckor efter avhoppet: Dyker upp i nytt toppjobb hos omstridd konkurrent

    Lämnade landslaget i protest för två veckor sedan, nu dyker tränarprofilen upp i nytt toppjobb hos omstridd konkurrent.
    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Standardpass på stakmaskin

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Svenska juniorstjärnan: ”Hela kulturen är bättre i Norge”

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Kadens och teknikpass – smidigare trampande, starkare motor

    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Svensk talang får Charlotte Kallas stipendium

    av Maja Eriksson
    23.06.2026