Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
”Lill-Blixten” knäckte Northug
Fredrik ”Lill-Blixten” Jonsson vann med 8 tiondelar i spurten mot juniorvärldsmästaren Tomas Northug i Fjälltopploppet och fick även han revansch för förlusten i fredagens Fjällsprint.
Herrarnas äldre juniorklass blev mycket hård, men till slut var det båda förhandsfavoriterna som gjorde upp om segern.
Fredrik har också haft en mycket bra säsong, även om JVM blev ett mislyckande i Tyskland. Han fick åka världscup ett par gånger den här säsongen, senast i Lahtis där han hängde med tätklungan nästan hela vägen runt i stafetten.
Och nu visade han att Tomas Northug inte var omöjlig att slå. Tomas vann för övrigt teamsprinten i norska mästerskapen för seniorer tillsammans med brorsan Petter bara för ett par veckor sedan.
I Fredrik Jonsson har Hudiksvalls IF en ny guldklimp som kan bli en kommande landslagsstjärna om bara några få år…
En annan jättetalang är Gustav Eriksson från IK Jarl i Rättvik. Dalmasen var än en gång den som kom närmast de båda favoriterna och han förlorade endast med 4,5 sekunder.
Klassen blev stentuff och både norrmännen Morten Vannebo och Emil Iversen samt Domnarvets Simon Andersson hade något så när kontakt med täten. Simon på 6:e plats var 31,8 sekunder efter i mål.
I D19-20 blev det dubbelt norskt med Johanna Meyer från Camp Södergren SC som bästa svenska på tredje.
Resultat:
Klass: H 19-20
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Fredrik Jonsson 170 Hudiksvalls IF 1:12:19.6 0.0
2 Tomas NORTHUG 71 Strindheim 1:12:20.4 0.8
3 Gustav Eriksson 73 IK Jarl Rättvik 1:12:24.1 4.5
4 Morten VANNEBO 88 Steinkjer Skiklubb 1:12:34.0 14.4
5 Emil IVERSEN 84 Il Varden 1:12:42.6 23.0
6 Simon Andersson 78 Domnarvets GOIF 1:12:51.4 31.8
7 Erik Silfver 90 Burträsk SK 1:13:34.6 1:15.0
8 Simon Hallström 83 Idre SK 1:13:38.4 1:18.8
9 Ola Berg FINES 75 Mosvik IL 1:13:43.5 1:23.9
10 Adrian Bergström 76 Strömnäs GIF 1:13:44.2 1:24.6
11 Marcus Svelander 80 Åsarna IK 1:13:51.0 1:31.4
12 Anton Karlsson 77 Åsarna IK 1:15:08.1 2:48.5
13 Johan Lövgren 87 Vännäs SK 1:15:27.0 3:07.4
14 Emil Johansson 92 IK Jarl Rättvik 1:15:45.1 3:25.5
15 Johan Eriksson 85 Åsarna IK 1:15:45.2 3:25.6
16 Magnus GJEMSE 117 Il Varden 1:16:17.1 3:57.5
17 Per Lindgren 81 Kalix SK 1:16:46.6 4:27.0
18 Marcus WISETH 98 Steinkjer Skiklubb 1:16:59.8 4:40.2
19 Kalle Eriksson 82 Domnarvets GOIF 1:17:01.6 4:42.0
20 Fredrik Karlsson 99 Idre SK 1:17:04.7 4:45.1
21 Claes Rosenqvist 113 IFK Bergvik 1:17:16.2 4:56.6
22 Jordan BUETOW 94 USA 1:17:31.1 5:11.5
23 Patrik Tallbom 89 Östersunds SK 1:18:17.4 5:57.8
24 TOBIAS NILSSON 91 IFK Umeå 1:18:38.9 6:19.3
25 Espen KVELI 102 Lierne Ski 1:19:29.7 7:10.1
26 Patrick JOSLIN 111 USA 1:19:30.6 7:11.0
27 Carl Olander 97 OK Landehof 1:19:32.8 7:13.2
28 Andreas Allerhed 96 IFK Moras SK 1:20:26.8 8:07.2
29 Johan Daniels 125 Orsa SK 1:20:27.4 8:07.8
30 Torsten Kempe 104 Tynderö IK 1:20:57.9 8:38.3
31 Douglas AMOS 101 Stratton Mountain School 1:21:26.0 9:06.4
32 Johan Ilhamn 86 Östersunds SK 1:21:49.6 9:30.0
33 Christoffer Olsson 109 Hudiksvalls IF 1:22:23.9 10:04.3
34 Marcus Svalsjö 114 OK Landehof 1:22:37.0 10:17.4
35 Linus Karlsson 124 Filipstads SF 1:25:30.5 13:10.9
36 Tobias Björklund 112 IK Jarl Rättvik 1:26:00.9 13:41.3
37 Marcus Beldt Karlsson 100 Bergeforsens SK 1:26:51.5 14:31.9
38 Even KVEMO 118 Lierne Ski 1:29:38.6 17:19.0
39 Daniel Karlsson 115 Östersunds SK 1:30:55.3 18:35.7
40 Emil Wiklund 126 Bjuråkers GIF 1:33:42.0 21:22.4
41 Sebastian Högdahl 108 Hudiksvalls IF 1:34:01.2 21:41.6
Klass: D 19-20
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Silje Dahl BENUM 192 Byaasen IL 1:22:14.7 0.0
2 Maria Stroem NAKSTAD 210 Byaasen Skiklub 1:22:30.5 15.8
3 Johanna Meyer 194 Camp Södergren SC 1:24:22.5 2:07.8
4 Frida Hallquist 202 Åsarna IK 1:25:20.1 3:05.4
5 Emma Sjölander 191 Strömnäs GIF 1:25:31.9 3:17.2
6 Karin Wasell 196 Graninge-Alliansen 1:25:59.6 3:44.9
7 Maria Nordström 190 Gävle SK 1:26:41.8 4:27.1
8 Elin Mohlin 200 Graninge-Alliansen 1:26:49.7 4:35.0
9 Emilia Lindstedt 195 Domnarvets GOIF 1:27:01.9 4:47.2
10 Tina BOEGSETH 201 Steinskjer Skiklubb 1:27:51.0 5:36.3
11 Eva Johansson 204 Linköpings SK 1:28:21.5 6:06.8
12 Lina Hultin 205 Garphyttans IF 1:28:36.2 6:21.5
13 Lisa Hallberg 298 IFK Moras SK 1:29:56.1 7:41.4
14 Petra Nilsson 203 Åsarna IK 1:30:54.3 8:39.6
15 Malin Eriksson 197 Söderala Allmänna IK 1:32:29.2 10:14.5
16 Anna Nystedt 208 Stockviks SF 1:32:50.9 10:36.2
17 Emma Wikberg 211 Funäsdalens IF 1:36:24.6 14:09.9
18 Lina Öberg 206 Bergeforsens SK 1:42:12.8 19:58.1
19 Moa Forsberg 213 IFK Moras SK 2:16:38.7 54:24.0
20 Ida Lindkvist 193 IFK Moras SK 2:16:38.8 54:24.1
▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒, ä▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒ å▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒å. ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒ ö▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒.
▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒å▒▒▒ ▒å å▒…
▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ρ
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats