Mora vann efter 23 års väntan

av langd • 18.03.2008
Mora har väntat sedan 1985 på att få vinna SM-stafetten för damer. I dag kom det efterlängtade guldet. Sofia Bleckur, Elin Ek och Anna Hansson stod i särklass.

Mora har väntat sedan 1985 på att få vinna SM-stafetten för damer. I dag kom det efterlängtade guldet. Sofia Bleckur, Elin Ek och Anna Hansson stod i särklass.

Mora har väntat sedan 1985 på att få vinna SM-stafetten för damer. I dag kom det efterlängtade guldet. Sofia Bleckur, Elin Ek och Anna Hansson stod i särklass.

. – Det känns grymt kul att få med sig ett stafettguld. Och att få vara med i ett sånt här supergäng. Tjejerna är hur bra som helst, jublade Elin Ek som åkte den andra sträckan.

Elin formligen flög fram. Det var som när hon är som bäst. SM-guldet hägrade och drev henne framåt i våldsamt tempo.
Hon gjorde segerrycket och gav Anna Hansson 50 sekunders ledning ut på sista sträckan.
– Stafett är något speciellt, att få vinna med klubben och laget. Det här är första gången jag får uppleva känslan att vinna en SM-stafett.

Sofia Bleckur öppnade för Mora och gjorde det bra. Hon växlade först med SK Bores Anna Simberg och Eksjös Hanna Seppas hack i häl:
– Ett bra lopp, det flöt på som jag hoppats. SM-veckan har varit härlig med fantastisk sammanhållning i klubben och stigande form. Jag kan inte annat än vara nöjd.

Elin Ek och Sofia Bleckur mötte Anna Hansson i målfållan med öppna armar och segerskutt.
Anna gjorde även hon ett starkt lopp. Segermarginalen till Östersunds SK med Maria Gräfnings, Sara Lindborg och Maria Rydqvist i laget stannade vid 1,28 min.

– Segt i början, men sedan bättre och bättre. Kanon att få vinna SM-guld i stafett. Tjejerna bäddade verkligen för mig. Dom har åkt jättebra. Jag är väldigt glad över att få föra IFK Mora SK till segern och att få vara en del av guldlaget, sa Anna Hansson som alltså gjorde comeback efter en tids förkylning.

Nu åker Anna till Grövelsjön för att fira påsk och slipa formen inför SM-tremilen hemma i Orsa om två veckor.
Östersunds SK tog silvret och IFK Tärendö bronset.

Fanny Pekkari från Pajala startade. JSM-bronsmedaljösen i sprint höll nerverna i styr och gjorde sitt eget lopp. Hon växlade 1,38 efter ledande IFK Mora:
– Det kändes bara inspirerande att få starta och åka med Mia Eriksson och Charlotte Kalla. Stämningen på topp redan start eftersom Mia vann SM-guldet i sprint igår kväll. Fantastiskt att lilla Tärendö kan vinna guld, silver och två brons i ett SM, tycker Fanny.
Mia Eriksson hade segerruset kvar i kroppen och gjorde ett stabilt lopp.
– Det är knappt man tror det är sant att man vunnit ett SM-guld. Jag låg och tänkte på det igår kväll. Stafetten var helt okej, sa Mia som växlade över till Charlotte Kalla.
Då låg IFK Tärendö sjua.

Men Charlotte trampade gasen i botten och förde upp norrbottensgänget till bronsplats:
– Vi är nöjda, vi är glada. Själv är jag imponerad över det mina klubbkamrater presterat i veckan. Guld och silver till Mia, brons till Fanny och nu fick jag vara med på ett hörn också, skrattade en glad och avslappnad Charlotte Kalla som nu åker hem till Tärendö för att fira påsk.
– Det ska bli skönt. Jag har inte varit hemma sedan innan jul. Blir fint att komma hem och ladda om inför SM-tremilen. Den ser jag fram emot.
Piteå Elit med Karolina Skoog, Susanne Nyström och Lina Andersson kom fyra och överraskningen Eksjö SoK med Hanna Seppas, Emma Eriksson och Anna Karlsson femma i stafetten

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Prinsessan Madeleine åkte TjejVasan

    by langd
    23.02.2008
  • 1

    Nu är du en av de största, Jörgen Brink!

    by langd
    04.03.2012
  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Norska stjärnans favoritpass: ”Jag får svar på allt”

    25-åringen får svar på allt när hon kör sitt standardpass. Det här är norska landslagsåkarens favoritpass.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.07.2025
  • Laddar upp i Sverige inför OS på hemmaplan

    av Langd.se
    14.07.2025
  • Varför korrekt andning betyder mer än du tror för prestationen i uthållighetsidrott

    av Bezky.net/Langd.se
    13.07.2025
  • Gör ny satsning: ”Är en slags milstolpe”

    av Maja Eriksson
    13.07.2025
  • Norska talangen lämnade landslaget: ”För första gången i karriären stagnerade jag”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.07.2025