Petra Majdic lägger av?

av langd • 14.04.2010
Sprintdrottningen Petra Majdic funderar på om hon ska lägga av med skidåkningen på toppnivå. Hon är ännu inte helt återställd efter den svåra vurpan under uppvärmningen inför OS-sprinten i Whistler, där hon ändå tog OS-brons med fyra brutna revben.

Sprintdrottningen Petra Majdic funderar på om hon ska lägga av med skidåkningen på toppnivå. Hon är ännu inte helt återställd efter den svåra vurpan under uppvärmningen inför OS-sprinten i Whistler, där hon ändå tog OS-brons med fyra brutna revben.

Sprintdrottningen Petra Majdic funderar på om hon ska lägga av med skidåkningen på toppnivå.
Hon är ännu inte helt återställd efter den svåra vurpan under uppvärmningen inför OS-sprinten i Whistler, där hon ändå tog OS-brons med fyra brutna revben.

Petra Majdic åkte rakt ut i en kurva under uppvärmningen till OS-kvalet i sprint och föll handlöst ett par meter rakt ner i ett hål med stenar. Hon bröt båda stavarna, en skida och fyra revben.
Majdic fick starta sista i kvalet för att hinna återhämta sig något. Hon skrek av smärta hela vägen under prologen, men kvalade ändå in till kvartsfinalen med 19:e bästa tiden. Sedan var det hela tiden en kamp för att få Petra klar till nästa heat.
Men hon visade en enorm vilja och plågade sig till ett OS-brons, precis före Anna Olsson.
Sedan fick hon hjälpas både till blomsterceremonin och senare på kvällen till medaljceremonin i centrala Whistler.
Det blev också slutet på årets säsong för Majdic, som förra året hade otur och blev sjuk precis inför VM i Liberec.
– Hon är inte säker på om hon kommer att fortsätta. Det är något hon funderar över medan hon nu är på semester, säger slovenska landslagets presschef Tombi Trbov till norska Adresseavisen.
Hon kommer troligen att berätta om sitt beslut på en presskonferens i maj. Men än så länge är det enligt vad langd.se erfar osäkert om hon kommer att fortsätta.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • RULLSKIDTRÄNING: Lek med hastighet – fartlek förbereder dig för tävling

    Vill du bli snabbare, förbättra din fysiska kondition och förbereda dig för oväntade tempoväxlingar under tävlingen? Fartlek är en av träningsmetoderna som kan ta dig dit.
    av Adéla Ročárková
    12.08.2026
  • Dödsorsaken är fortsatt oklar

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.08.2026
  • Team GS8 värvar fransk långloppstalang

    av Maja Eriksson
    11.08.2026
  • CYKELTRÄNING: Kraftintervaller i backe – bygg den råstyrka din skidåkning kräver

    av Leandro Lutz
    11.08.2026
  • Längdlandslaget fortsätter lägersäsongen i Torsby

    av Maja Eriksson
    10.08.2026