Snart öppnar tunneln…
Nu kan du snart åka skidor igen… Den 17:e juni öppnar nämligen Fortum Skidtunnel för säsongen i Torsby och då är det åter igen dags att plocka fram skidorna. Om du inte åker till fjällen förstås, i Norge tränar flera landslag redan på Sognefjellet.
Nu kan du snart åka skidor igen…
Den 17:e juni öppnar nämligen Fortum Skidtunnel för säsongen i Torsby och då är det åter igen dags att plocka fram skidorna.
Om du inte åker till fjällen förstås, i Norge tränar flera landslag redan på Sognefjellet.
Skidtunneln har blivit en populär träningsplats för många av våra skidåkare under sommaren och i Torsby är man alltså klara att slå upp dörrarna igen.
Och när man öppnar den 17:e juni finns det flera nyheter från personalen, som ska göra skidåkningen mer attraktiv.
Man kan antingen köpa eller hyra ett chip som mäter prestationerna under aktiviteten i tunneln. Chipet tar både tiden och räknar antal varv du kör. På så sätt kan du också mäta din snitthastighet.
Det går också att få tid till att testa sig i Stjärnskolans testcenter vägg-i-vägg med tunneln. Här man testa sig antingen man är elitåkare eller motionär.
Och har du riktigt tur så träffar du några stjärnor när du tränar i skidtunneln. Flera landslag planerar även den här säsongen att besöka Torsby och några finns ju i närheten, som till exempel Thobias Fredriksson som kommer att träna mycket i Torsby-trakten i sommar.
Samtidigt vill vi på langd.se få önska alla ett härligt nationaldagsfirande och vi gratulerar också alla de av våra läsare som tagit studenten den här veckan.
Vi är glada för att ni troget kommer till vår sajt och vi kommer att trappa upp bevakningarna stegvis under sommar och höst för att sedan köra med full styrka under kommande vinter igen.
Vi planerar också nymodigheter och tack vare våra sponsorer kan vi förverkliga en del av dom. Utan er skulle det aldrig gå.









