Toppåkare och 1600 starter i Fjälltoppsloppet
Efter stora framgångar under OS i Vancouver så är längdåkningen hetare än någonsin.
För 26 året i rad så arrangeras Fjälltopphelgen 16-18 april – skidtävlingen för världselit och ungdomsåkare i funäsdalen. Speaker under lördagen är Anders Blomquist -populär expertkommentator i längdskidor från SVT.
Tävlingen är troligen Sveriges näst största skidtävling med nära 1600 starter!
Det är ett unikt lopp på många sätt; Tävlingsbanan går delvis på kalfjället, barn och ungdomar får tävla samtidigt som världens bästa skidåkare samt att man blandar lekfulla tävlingsinslag med traditionella.
Helgen börjar fredagen den 16 april med en sprinttävling i Bruksvallarna.
På Lördagen avgörs det stora Fjälltopploppet som återigen har rekord i antal startande!
Under de 25 år som tävlingen hållits har massor av stora stjärnor från hela världen deltagit.
Klar för start är OS-medaljörerna Anders Södergren, Petter Northug, Daniel Rickardsson och Martin Koukal är anmälda till årets Fjälltopplopp!
På söndagen arrangeras Knallcrossen: En störtloppstävling på längdskidor från kalfjället ned till stadion. Med hjälm åker de tävlande banan i hög fart där det gäller att ha skidteknik och undvika fall och skyddsnät. Knallcrossen är en klassvis kvalificering till ”Heatcross”-finalerna. Efter finalerna får vinnarna i varje klass möta Daniel Rickardsson och Ida Ingemarsdotter i en ”Superfinal” i samma bana! En spektakulär tävling med mycket skratt, vilja och hjärta!
För många svenska och norska längdåkare är Fjälltopploppet den stora avslutningen på säsongen. Varm vårsol, tävling för alla åldrar och skidfest brukar vara ord som ofta hörs under tävlingshelgen.
Se mer info på www.fjalltopploppet.se.