YA storsatsar – öppnar längdgymnasium i Falun

av langd • 13.04.2010
Yrkesakademin gör en storsatsning och bland annat i Falun startar man ett antal nya idrottsgymnasium, varav längdåkning är ett av dessa. Central i utvecklingen är förre förbundschefen Tomas Ringsby Pettersson.

Yrkesakademin gör en storsatsning och bland annat i Falun startar man ett antal nya idrottsgymnasium, varav längdåkning är ett av dessa. Central i utvecklingen är förre förbundschefen Tomas Ringsby Pettersson.

Yrkesakademin gör en storsatsning och bland annat i Falun startar man ett antal nya idrottsgymnasium, varav längdåkning är ett av dessa.
Central i utvecklingen är förre förbundschefen Tomas Ringsby Pettersson.

Bara i Falun kommer Yrkesakademins satsning att ge minst 40 nya arbetstillfällen och längdåkarna är alltså bland dom som gynnas. YA kommer att starta idrottsgymnasierna under namnet YA-elit och det gäller inom cykel, längdåkning, backhoppning, triathlon, långdistanslöpning och orientering.
– Totalt skapar vi 500 nya utbildningsplatser, och vi kommer att anställa kvalificerade tränare inom de aktuella idrotterna, säger vd:n Lars-Göran Hagström vid en presskonferens i Falun.
Yrkesakademin har sitt huvudkontor i Falun och nu vill man starta landets största idrottsgymnasium i dalametropolen. Projektet ska vara klart inom några år.
– Vi räknar med att det här projektet kommer att väcka stor uppmärksamhet inom idrotts-Sverige. Vi ska se till att våra idrottsgymnasier håller högsta klass och anställa kvalificerade lärare och tränare inom de aktuella idrotterna, lovar Lars-Göran Hagström.
Först ut blir cykelgymnasiet, som drar igång redan till hösten. Här har man redan fått ett stort intresse. Ansökningarna är betydligt flera än vad man har platser för.
– Det visar att det finns ett stort intresse för den här typen av idrottsgymnasier. Längdåkning och backe är de gymnasier vi tänker oss starta härnäst. Vi har redan ansökt till skolinspektionen om utökning av programmen till vårt fri gymnasium som redan finns i dag, säger Lars-Göran Hagström till Dalarnas Tidningar.
YA har inte kontaktat särförbundet angående idrottsgymnasierna, vilket är den normala turordning att gå.
– Nej, det skulle ta alldeles för lång tid att gå den vägen. Vi kör på utan deras stöd och sedan får de komma efter och säga vad bra vi är. På sikt kan det bli aktuellt att diskutera frågan om någon eller några av våra grenar ska bli officiella riksidrottsgymnasium, säger Hagström vidare.
En man som alltså kommer att ha en viktig roll i projektet YA-Elit är förre förbundsdirektören på skidförbundets kansli i Falun, Tomas Ringsby Pettersson, som knutits till projektet som rådgivare.
– Det finns en stark idrottsmiljö i Falun i dag som vi ska se till att utnyttja på alla sätt. Jag hade mina idéer kring idrottsgymnasier som jag gick till Lars-Göran med. Det visade sig att han funderat i samma banor som jag och nu kör vi. Våra idéer ska förverkligas.
– Dessutom kommer vi att uppfylla riksidrottsgymnasiernas riktlinjer med råge, säger Tomas Ringsby Pettersson vidare till dalatidningarna.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Svenskarna i Marcialonga

    by langd
    01.02.2010
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Jocke Abrahamssons första uttagning i finska landslaget

    Joakim Abrahamsson har gjort sin första uttagning som finsk landslagschef i längdåkning. Den fd svenska landslagstränaren är nu klar med landslagsgrupperna inför VM-säsongen 2026/2027 med mästerskapen i Falun som huvudfokus.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.05.2026
  • Några tips som hjälper dig när du vill börja springa

    av Bezky.net/Langd.se
    04.05.2026
  • Norska landslaget i längdskidor – nytt avtal med Kläbo

    av Langd.se
    03.05.2026
  • De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    av Teemu Virtanen
    02.05.2026
  • Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    av Maja Eriksson
    02.05.2026