Kalla klassisk femma i Falun

av langd • 23.03.2013
Charlotte Kalla gjorde ett nytt starkt klassiskt lopp när hon spurtade till sig en femteplats i dagens masstart. – Ut på sista varvet fanns det krafter kvar när jag låg som en igel i rygg på Niskanen, berättade Charlotte. Kalla ligger nu fyra inför söndagens jaktstart i fristil, sex sekunder efter Therese Johaug på tredje.

Charlotte Kalla gjorde ett nytt starkt klassiskt lopp när hon spurtade till sig en femteplats i dagens masstart.
– Ut på sista varvet fanns det krafter kvar när jag låg som en igel i rygg på Niskanen, berättade Charlotte.
Kalla ligger nu fyra inför söndagens jaktstart i fristil, sex sekunder efter Therese Johaug på tredje.

Ett fint läge för Charlotte att avsluta säsongen med en pallplats i finaltouren med andra ord. Och tvåan inför morgondagen, Justyna Kowalczyk kommer inte att starta i morgon. Polskan som redan vunnit den totala världscupen väljer alltså att hoppa av säsongens sista tävling.

För Kalla var dagens femteplats ytterligare ett bevis på att hon utvecklat sin klassiska åkning mycket i år. Just klassiska masstarter har inte varit Charlottes melodi tidigare.
– Självförtroendet höjs när jag får göra de här prestationerna. Det är en bit upp till de bästa men det är inte ett ofantligt steg, sa Kalla och fortsatte;
– Jag vet att jag var där för några år sedan och kan definitivt ta mig dit igen.

Men då är det ju i fristil Charlotte tänker på. De här resultaten i klassisk stil har hon inte gjort förut. Men hon vill vara på pallen oavsett stil.

– Det finns en stor motivation att göra saker bättre. Det gäller att våga kritiskt granska sig själv. Det är inte att slåss om femteplatser jag vill. Om jag ska vara riktigt nöjd ska det vara pallen, funderade Charlotte.

Charlotte funderade på hur hon ska utveckla sig som skidåkare. FOTO: Linus Trygg.

Med siktet inställt på kommande säsonger med OS och VM i Falun så sa Kalla så här:

– Det är både kring träning och saker runt i kring som det gäller att tänka till hur jag vill hade det för att jag ska bli en bättre skidåkare. Jag måste se vad som varit mina begränsningar och vilka styrkor jag kan vidareutveckla.

Men först ska Charlotte avsluta årets världscupsäsong med söndagens jaktstart inför en entusiastisk hemmapublik i Falun.

I lördagens lopp blev det en norsk trippel med Björgen, Johaug och Weng som förpassade Kowalczyk till fjärdeplatsen.

Övriga svenskor slutade så här: Anna Haag, 17:e, Emma Wikén 18:e och Magdalena Pajala 34:a.

Resultat.

Ställning i minitouren.

De svenska åkarna hade bra stöd i Lugnet-terrängen. FOTO: Linus Trygg.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Sundling och Grate tar SM-Guld i sprint

    Marcus Grate och Jonna Sundling är svenska mästare i sprint efter rafflande tävlingar på herrsidan och lovande prestationer på damsidan.
    av Max Östlund
    06.02.2025
  • Se Ski Classics-stjärnorna i Orlen Sprint ikväll!

    av Langd.se/ Ski Classics
    06.02.2025
  • Utklassning av Sundling i sprintprologen

    av Max Östlund
    06.02.2025
  • Guldryck av urstark Holbæk i U23-VM

    av Max Östlund
    06.02.2025
  • Rosenberg ryckte och tog hem sitt andra U23-guld

    av Max Östlund
    06.02.2025