Olsson tolva och bäste svensk
Ingen svensk succé på dagens tremil i Davos.
Johan Olsson gjorde dock ett stabilt lopp och åkte in som tolva knappa minuten bakom segraren Maurice Manificat.
Ingen svensk succé på dagens tremil i Davos.
Johan Olsson gjorde dock ett stabilt lopp och åkte in som tolva knappa minuten bakom segraren Maurice Manificat.
Inte oväntat att Johan inte orkade gasa för fullt på slutet av loppet med tanke på hans träningsbakgrund in i säsongen. Han gjorde ju tävlingspremiär förra helgen.
Man måste se det här resultatet som en bra insats av Johan över tre mil.
Anders Södergren stärkte sina aktier för att ta en plats i ett svenskt OS-lag. Detta efter en 17:e plats knappt 1.20 bakom Manificat. Men Södergren måste visa ännu mer framöver.
Calle Halfvarsson 19:e strax efter Södergren. Varken fågel eller fisk för Calle.
Lars Nelson öppnade starkt men fick betala lite för det och hamnade utanför världscuppoäng som 32:a.
Norrmännen gjorde en suverän laginsats med Chris André Jespersen som tvåa bara 3,3 sekunder bakom Manificat. Martin Johnsrud Sundby orkade inte stå emot på slutvarvet och blev trea.
Dagens överraskning var Simen Andreas Sveen som åkte in som femma med startnummer fyra.