289 miljoner till Vasaloppskommunerna efter vinterveckan

av Langd.se • 01.08.2025
Vasaloppsveckans deltagare och publik 2025 lämnade 289 miljoner till Vasaloppskommunerna Älvdalen, Mora och Malung-Sälen.

Vasaloppsveckans deltagare och publik 2025 lämnade 289 miljoner till Vasaloppskommunerna Älvdalen, Mora och Malung-Sälen.

Vinterns deltagare och publik beräknas ha lagt 302,2 miljoner kronor inför och under själva loppen. Av de pengarna omsattes 288,6 miljoner kronor i de tre Vasaloppskommunerna.

Det är siffror som tagits fram efter en turistekonomisk mätning av vinterveckan 2025. Utredningen stod Upplevelseinstitutet för och den presenteras i Siljannews.

— Det här är ett ödmjukt sätt att visa vilka krafter vår vintervecka ger till var kommuner, säger Johan Eriksson, som är vd för Vasaloppet och som beställt undersökningen tillsammans med de tre Vasaloppskommunerna, till Siljannews.

Se också: Vann Nordenskiöldsloppet – siktar högt i Ski Classics

Pengar tillbaka till näringslivet

Dessutom får de föreningar som jobbar under Vasaloppsveckan tillbaka pengar.

— Vasaloppet skickar också tillbaka 25 miljoner kronor till föreningslivet för de insatser som görs av olika föreningar i samband med våra arrangemang, säger Johan.

Undersökningen genomfördes som en webbenkät efter Vasaloppsveckan. Av de 7759 tillfrågade svarade 1993, något som gav en svarsfrekvens på 26 procent. Under Vasaloppsveckan intervjuades också publik och 661 svar kom in på det sättet.

Se också: Dubbel satsning för talangen – ”Lärorikt”

Orsa Grönklitt populärt

I undersökningen svarade 34 procent av samtliga deltagare att de varit på träningsläger inför sitt deltagande i Vasaloppsveckorna. Och det är i Orsa Grönklitt som flest deltagare lagt träningstimmarna inför tävlingarna.

Listan toppas av Grönklitt med 19 procent, följt av Norge 17 procent, Sälen 12 procent, Mora 10 procent och Älvdalen inklusive Idre och Särna 7 procent.

Jämför med Eurovision i Malmö

Johan Eriksson menar att man kan jämföra Vasaloppet med VM i Falun 2015 och Eurovision i Malmö 2024. Enda skillnaden är att Vasaloppet upprepar bedriften varje år.

— Den här mätningen jämställer vår betydelse med både Falun 2015 och Malmö i fjol. Skillnaden är att vi upprepar det här utfallet varje år. Jämfört med Malmö är vi också något större.

De deltagare som deltog i undersökningen uppgav att det viktigaste för att delta i Vasaloppsveckan var hög kvalitét på tävlingsbanan, samt hög kvalitet på servicefunktioner runtom.


Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026

Fler artiklar

  • Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    Förra veckan avslöjade hon att den traditionella karriären är över. Nu har Lisa Vinsa skrivit på för ett norskt topplag i Ski Classics.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Så gick det under midsommarhelgens tävlingar

    av Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026