Bakgrunden till teambytet: ”Vill ha Lina Korsgren som teamchef”

av Mårten Lång • 28.09.2022
I torsdags stod det klart att Vasaloppstrean Emilie Fleten skulle lämna Team XPND Fuel. I lördags presenterades hon som Team Ramuddens nyförvärv: — Jag ser mycket fram mot att ha Lina Korsgren som teamchef, säger Fleten.
I torsdags stod det klart att Vasaloppstrean Emilie Fleten skulle lämna Team XPND Fuel. I lördags presenterades hon som Team Ramuddens nyförvärv: — Jag ser mycket fram mot att ha Lina Korsgren som teamchef, säger Fleten.
I torsdags stod det klart att Vasaloppstrean Emilie Fleten skulle lämna Team XPND Fuel. I lördags presenterades hon som Team Ramuddens nyförvärv: — Jag ser mycket fram mot att ha Lina Korsgren som teamchef, säger Fleten.

Förra veckan var intensiv för norskan Emilie Fleten. Det var på torsdagskvällen som hon la ut på sin Instagram att hon valt att lämna Team XPND Fuel.

Mindre än två dygn senare stod det klart att vinterns trea i Prato Piazza Mountain Challenge, Vasaloppet och Birkebeinerrennet valt att staka vidare i sin långloppssatsning med Team Ramudden.

Hon var på plats i Värmland under söndagen, men valde att inte ta sig an Klarälvsloppets nio mil:

— Jag har en liten känning i ett revben, men det har också varit en ganska stressig vecka där jag lämnat ett team och valt att kliva in i ett nytt. Så jag kände att det där överskottet för att tävla i ett så tufft lopp inte riktigt fanns där. Dessutom drar vi igång ett läger i Båstad under måndagen (läs: i dag) så jag ville spara krafterna till det, säger Emilie Fleten när vi träffar henne vid målfållan i Karlstad.

Hur kommer det sig att du valde att tävla för Team Ramudden?
— Jag är väldigt sugen på att ha Lina Korsgren som teamchef. Det finns många bra herrar som ledare i bra team, men de har aldrig åkt långlopp som en damåkare. Lina har åkt Ski Classics i många år, hon har vunnit de viktigaste loppen och hon har den erfarenheten jag vill uppnå. Jag vill lära av henne, säger Fleten.

2020 tog Lina Korsgren sin andra seger i Vasaloppet och var 57 åkare i mål. I morgon går hon för sin fjärde seger.
Lina Korsgren går 2020 i mål som Vasaloppets segrarinna för andra gången. Nu har hon tagit klivet över till att bli teamchef för sitt Team Ramudden. Foto: Magnus Östh/Ski Classics

Vad är målsättningen med kommande säsong?
— Jag vill ta ett steg uppåt och ta min första seger i ett lopp i Ski Classics. Jag har varit på pallen många gånger, men inte vunnit. Det vore en dröm att kunna göra det i något av de stora loppen, säger Fleten.

Många duktiga åkare; som exempelvis din nya teamchef Lina Korsgren, har valt att lägga av inför den kommande säsongen. Tror du att det innebär att loppen kommer se annorlunda ut?
— Jag tror att det kommer att vara liknande. I vintras var det fyra-fem damer som klarade av att gå loss. Det kan hända att det blir något färre, men det är många starka åkare. Magni Smedås och Silje Öyre Slind har tillkommit. Sen har Astrid (Öyre Slind) har varit extremt stark i sommar. Ida (Dahl) visade klass här på Klarälvsloppet. Så det kommer att vara hög klass även i vinter, säger Emilie Fleten.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Stian Hoelgaard - den eviga tvåan avslutar nu karriären.
    1

    Den eviga tvåan – lägger av efter 13 säsonger i toppen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    01.04.2025
  • 1

    Briljant Stina Nilsson i Lofsdalen Epic

    by Noah Rådmark
    05.04.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • Två profiler i Team Ragde tvingas nu till förändring.
    1

    Två starka profiler försvinner från Team Ragde Charge

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    13.04.2025
  • 1

    Efter petningen: ”Känner mig utknuffad”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.04.2025

Fler artiklar

  • Astrid Öyre Slind knäckte Johaug i Skarverennet

    Therese Johaug har vunnit Skarverennet 11 gånger. Men i dagens lopp fick hon se sig besegrad av landsmanninan Astrid Öyre Slind.
    av Maja Eriksson
    26.04.2025
  • Bolshunovs barndomshem totalskadad av Ukraina

    av Kjell-Erik Kristiansen
    26.04.2025
  • Svenska juniorerna imponerade i Bysprinten

    av Maja Eriksson
    26.04.2025
  • Vårlöpning för längdskidåkare: Guld värt – om du gör det på rätt sätt

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.04.2025
  • Therese Johaug avvaktar med beslut: ”Har bett om mer tid”

    av Maja Eriksson
    25.04.2025