Emil Persson vann Vasaloppet efter spurtuppgörelse

av Hanna Karlsson • 05.03.2023
Efter tio raka norska herrsegrar i Vasaloppet blev det i dag en svensk seger. Emil Persson höll för favorittrycket och spurtade hem segern.

Efter tio raka norska herrsegrar i Vasaloppet blev det i dag en svensk seger. Emil Persson höll för favorittrycket och spurtade hem segern.

Efter tio raka norska herrsegrar i Vasaloppet blev det i dag en svensk seger. Emil Persson höll för favorittrycket och spurtade hem segern.

Med fem kilometer kvar var Emil Persson i ett svårt läge, där han låg tillsammans med tre åkare från Team Ragde Charge, där bland annat fjolårsvinnaren Andreas Nygaard var en av dem, i gruppen var också Petter Stakston från Team Aker Daehlie.

Sista kilometern låg Emil Persson längst fram och drog kvintetten och var till slut först in på upploppet och där lyckades han hålla undan från de andra. Även om Andreas Nygaard var nära att komma i kapp just innan mållinjen. Kasper Stadaas slutade på tredjeplatsen.

– Det blev tufft där på slutet, men jag kände att jag hade en bra dag, säger Emil Persson till SVT efter loppet.

I den mixade zonen utvecklade Emil Persson sina tankar om loppet. Ett lopp med många ansikten.
– Det gick långsamt där en bit och det var svårt att driva upp någon fart. Men sen ner mot Oxberg och Lunbäcksbackarna så försvann snön och farten gick upp. Folk började också bli trötta där efter sex mil.

Men segern hade inte varit möjlig utan en kropp som också svarade bra.
– Jag kände att jag kunde gå upp och kontrollera sista biten in mot mål, säger Emil Persson efter loppet.

Den första svenska segern sedan 2012 i Vasaloppet hade inte varit möjlig utan teamet. Lager157-åkarna fick återkommande gånger gå upp och hämta igen de luckor Team Ragde Charge skapade längs vägen. Johan Hoel, i Climb-västen, var särskilt aktiv.
– Det är en lagseger det här. Mina lagkamrater har hjälpt mig jättemycket, så länge de är med. Sen kroknar de väl lite sista femton, men fram dit var de supervärdefulla, berömmer Persson sina kompisar i Lager157 Ski Team.

Persson lyfter särskilt fram Vasaloppets yngsta deltagare någonsin (med vissa förbehåll), som idag slutade på en åttonde plats.
– Alvar imponerar, han är ju bara sexton år. Fyfan, det är inspirerande. Sa en huttrande Emil Persson och la till att sista kurvan in på upploppet blev avgörande för att vinna spurten.

Oskar Kardin, Team Ragde Charge, blev sjua.

Topp 3 Vasaloppet – herrar
1. Emil Persson, Lager157 Ski Team/Sverige 3:37:43.3
2. Andreas Nygaard, Team Ragde Charge/Norge +0.3
3. Kasper Stadaas, Team Ragde Charge/Norge +1.0

HÄR HITTAR DU RESULTATEN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Allt du behöver veta inför världscupsavslutningen i rullskidor

    Imorgon startar världscupavslutningen på rullskidor. Under tre tävlingsdagar ska säsongen avgöras.
    av Langd.se
    17.09.2026
  • Tog tre guld på VM – leder världscupen inför finalen

    av Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Bad Gastein ITT inleder historiska andra helgen i Sportgastein

    av Leandro Lutz
    17.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 2: Är Štrbské Pleso tillräckligt brant?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.09.2026
  • Magnier överlägsen i spurten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.09.2026