Inget race för Ferry eller Sundling – Kungsledenrännet inställt

av Max Östlund • 14.04.2025
Hård vind och drivsnö ställde in Kungsledenrännet 2025.
Vädrets makter har inte varit med längdskidåkarna denna vinter. Kungsledenrännet är den senaste av tävlingar som drabbas, men det var inte på grund av snöbrist eller värme som loppet fick ställas in.

Vädrets makter har inte varit med längdskidåkarna denna vinter. Kungsledenrännet är den senaste av tävlingar som drabbas, men det var inte på grund av snöbrist eller värme som loppet fick ställas in.

Björn Ferry och Jonna Sundling skulle stått på startlinjen i lördags under 2025-års upplaga av Kungsledenrännet. Dessvärre ville vädrets makter annat.

Tidigt på lördagsmorgonen meddelade arrangören att säkerheten är största prioritet och att man därför ställer in tävlingen.

”På grund av vädret längs banan så går det inte att genomföra tävlingen. Vi tycker förstås att det känns mycket tråkigt men en sån här dag går säkerheten först. I morse när vi körde igenom banan var det inte bara stark vind utan även ett kraftigt snödrev vilket försvårar sikten och möjligheten att se till nästa ledkryss. Då tog vi beslutet att vi blir tvingade att ställa in då det blir en allt för stor risk att befinna sig på fjället”, skriver arrangören på sin hemsida.

Det blev alltså ingen tävlingen för varken Jonna Sundling eller Björn Ferry som var planerade att starta.

Läs även: Sundling och Ferry tävlar i samma lopp

Kungsledenrännet har, precis som med många andra tävlingar i år, haft vädermässiga motgångar. Förra tisdagen meddelade arrangören att tävlingsbanan blir något nerkortad från 80 till 70 km.

”Vi är tyvärr också drabbade av det milda vädret och den lilla snömängd som kommit i vinter. Så vi tvingas korta tävlingen med 10km. Där den sista ordinarie vätskekontrollen brukar vara kommer mållinjen finnas i år”

Körde hårt ändå

Björn Ferry och lagkamraten Martin Rosvall tog saken i egna händer och genomförde ett ordentligt träningspass i stället. Ferry meddelade via Instagram att laget samlat ihop 60 km i Tärnaby i stället.

”Snopet.
Men vi kontrade med att köra 12 varv på femman i Tärnaby.
Fysikprofessorn Rosvall är stark.
Jag också!”

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    När snön smälter och du njuter av säsongens sista skidtur är det den perfekta tidpunkten att ge skidorna den kärlek de behöver inför sommaruppehållet.
    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Tar sjätte raka SM-guldet efter rysare

    av Maja Eriksson
    12.04.2026
  • Startlistor och starttider söndag

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Ski Classics-åkare dominerade Idre Classic

    av Maja Eriksson
    11.04.2026