Inlett säsongen starkt: ” Borde passa mig bra”

av Maja Eriksson • 10.01.2024
Hon har inlett Ski Classics-säsongen starkt med flera personbästan. Nu blickar hon framåt mot en intensiv tävlingsperiod som startar på lördag med 3 Zinnen Ski Marathon.

Hon har inlett Ski Classics-säsongen starkt med flera personbästan. Nu blickar hon framåt mot en intensiv tävlingsperiod som startar på lördag med 3 Zinnen Ski Marathon.

Hon har inlett Ski Classics-säsongen starkt med flera personbästan. Nu blickar hon framåt mot en intensiv tävlingsperiod som startar på lördag med 3 Zinnen Ski Marathon.

Förra säsongen tävlade Hanna Lodin för Ski Team Göhlins. Hon stod för flera starka tävlingar med niondeplatsen i Vasaloppet som bästa resultat. Det blev ett byte till Team Engcon och Hanna har inlett säsongen med resultatraden 9,8,7.

Vad har gjort att du tagit ytterligare ett steg i din utveckling?

– Det är främst att det blivit ett år till med mycket träning. Dessutom har jag fått mycket hjälp med tekniken. Men mest att jag tränat mycket och hårt, säger Hanna.

Hur ser du på din säsongsinledning? Är du nöjd eller känner du att det finns mer att ge?

– Jag är nöjd med de senaste loppen. Efter sommarens lopp kände jag att jag borde tagit steg i utvecklingen även på snö. Jag hoppas nå högre placeringar och bättre resultat kommande tävlingar, förklarar hon.

Under juluppehållet passade Hanna på att köra Boden Ski Maraton. Den tävlingen vann hon med 2 minuters marginal ner till Sofia Lindberg.

– Boden ligger ganska nära Umeå och det passade bra med ett race. Ett bra träningspass helt enkelt.

Längre tävling

På lördag väntar säsongens hittills längsta lopp i Ski Classics när det är dags för 3 Zinnen Ski Marathon. Loppet mäter 62 kilometer med 770 höjdmeter. Hanna tror att banan passar henne.

– Jag har haft svårt förut i kurviga nedförsbackar men jag känner mig mer trygg nu. Det borde passa mig bra, det är ganska platt med inte så branta uppförsbackar, säger hon.

Vad är dina ambitioner för den här tävlingshelgen?

– Förhoppningsvis kan jag fortsätta med den uppåtgående trenden. Ett av målen i år är att vara topp 6 i något race. Jag kommer kämpa för det och vara offensiv för att nå bättre placeringar, säger hon avslutningsvis.

HÄR HITTAR DU MER INFO OM TÄVLINGEN.

HÄR HITTAR DU STÄLLNINGEN I KAMPEN OM DE OLIKA VÄSTARNA.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Myhlback byter skidmärke

    by Langd.se
    09.07.2026
  • Morten Eide Pedersen (NOR) - Ski Classics Bad Gastein Criterium - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fick besked på Instagram – stod plötsligt utan team

    by Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • 1

    Klar för Northugs team – efter succésäsong

    by Maja Eriksson
    06.08.2026

Fler artiklar

  • Spännande duell väntar när Myhlback och Halfvarsson möts på hemmaplan

    Tidernas yngste Vasaloppetsvinnare Alvar Myhlback möter världscupveteranen Calle Halfvarsson i en hemmaplansduell när Lager 157 Ski Team arrangerar Bjursås Hill Climb tisdagen den 25 augusti. Loppet arrangeras till förmån för Barncancerfonden och sänds gratis för alla på streamingtjänsten SC Play.
    av Langd.se
    21.08.2026
  • Här är programmet för norska Toppidrettsveka 2026

    av Leandro Lutz
    21.08.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    21.08.2026
  • Toppåkaren ny sportchef i egna klubben

    av langd.se
    21.08.2026
  • Nya rekord i Vasaloppstrippeln 2026

    av langd.se
    21.08.2026